V Rajhradě vznikl jeden z největších živých betlémů na Moravě

Rajhrad - V Rajhradě na Brněnsku dnes vytvořili farníci jeden z největších živých betlémů na Moravě. Zapojilo se do něj 70 lidí v kostýmech. Třicetičlenný sbor k tomu zpíval koledy. Na akci, která se konala na nádvoří rajhradského benediktinského kláštera, se přišlo podívat přes 600 lidí.

 

Letos se rajhradský živý betlém pořádal již podesáté. Akci zpestřilo setkání dětí, které v uplynulých ročnících hrály i s rodiči roli Ježíšků, Marií a Josefů. „Nejstaršímu Ježíškovi je již jedenáct. Každá z někdejších svatých rodin dorazila v kostýmech. Z akce se omluvila jen jediná,“ uvedla pořadatelka Magda Mlejnková.

Živé betlémy vytvářejí nadšenci v českých a moravských městech o Vánocích stále častěji. Rajhradský je mimořádný zejména velkým počtem účastníků. Každý rok jich přibývá. V betlémě neschází miminko představující Ježíška, jehož obklopuje Marie s Josefem, tři králové, andělé a také lidé v krojích.

První betlém vytvořil v roce 1223 František z Assisi. Pro výjev právě narozeného Ježíška si vybral jeskyni u vesničky Greccio v Itálii, kterou upravil jako kapli. Tato událost byla nejen prvním betlémem, ale byla tu prý také poprvé sloužena i půlnoční mše.