Plzeňský kraj podpoří včelaře i v příštím roce

Plzeň – Včelaři na západě Čech se mohou i v příštím roce těšit na milionovou dotaci, kterou mezi ně rozdělí Plzeňský kraj. Peníze jsou určené jak pro začínající včelaře, tak i pro jejich zkušené kolegy. Kraj finančně podpořil včelaře i v letošním roce, ti navíc mohou žádat o další finance z plošných dotací.

Na Plzeňský kraj se musí uchazeči o dotaci přihlásit do sedmého ledna, mají tedy ještě několik dní. Podle krajského radního Petra Smutného (ČSSD) se dotační program zastaví, až se mezi včelaře rozdělí milion korun, na jednu žádost vychází průměrně částka asi 12 tisíc korun. Ti, kteří dostali peníze už letos, ovšem pro příští rok o další finance žádat nemohou. 

Kraj se peněžní injekcí snaží včelaře udržet, předloni totiž v některých oblastech uhynulo až 80 procent včelstev. Navíc ubývá i včelařů, mladí se tomuto oboru příliš nevěnují a zkušení včelaři zase kvůli věku postupně redukují počet úlů. „Je to dobrá věc pro začínající včelaře a je to dobrá věc i pro ty starší, kteří mají staré úly,“ domnívá se včelař Jaroslav Zdrha, který patří mezi zkušené. To potvrzuje i Pavel Trnka, který si úly nedávno budoval. Dotace mu prý zaplatily asi polovinu nákladů, které do včelaření vložil.

České včelaře trápí také nízká spotřeba medu. V Česku je v porovnání s okolními státy zhruba poloviční. Každý Čech tak průměrně každý rok spořádá asi půl kila medu.