U Františkových Lázní se pod tíhou sněhu zřítila střecha muzea

Františkovy Lázně - Pod tíhou sněhu se v noci zřítila střecha muzea v přírodní rezervaci SOOS u Františkových Lázní. Trosky poničily část expozice o přírodě a paleontologii. Škoda se odhaduje asi na 800 tisíc korun za zničenou střechu a konstrukci a 200 tisíc za vybavení pavilonu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, muzeum je přes zimu zavřené. Stav přízemní budovy už přijel posoudit i statik.

Střecha zničila skleněné vitríny a skříně, zničené jsou i dva modely dinosaurů v životní velikosti. O dalších exponátech zatím pracovníci muzea nechtějí mluvit, dokud se nedostanou přímo na místo. Ještěři a podobné exponáty jsou podle místostarosty Františkových Lázní Františka Šnajdaufa (ALTERNATIVA) většinou opravitelné. „Tam by nějaké větší škody být neměly,“ řekl ČT. Muzeum je navíc proti takovým nehodám pojištěné. Zaměstnanci odhadují, že budou škody likvidovat dva až tři týdny. Novou turistickou sezonu by to ale ohrozit nemělo.

Sníh utvořil na střeše 50 až 70 centimetrů silnou vrstvu. V případě, že je mokrý a promrzlý, jde podle meteorologů o tíhu až 110 kilogramů na metr čtvereční. O dalším osudu budovy nyní rozhodne statik Miroslav Čech, který se dnes přijel na zřícenou střechu podívat: „Musím prostudovat všechny věci, které mám a ještě budu mít k dispozici. Při návrhu opravy se budu snažit zachránit to, co se dá.“

Poškozená střecha
Poškozená střecha