Vyhláška ministerstva popudila obec Velichov

Velichov - Radní ve Velichově na Karlovarsku se dostali do sporu s ministerstvem zdravotnictví, které od Nového roku rozšířilo v okolí obce ochranné pásmo minerálních vod a přírodních léčivých zdrojů. Podle zástupců obce to zkomplikuje další rozvoj regionu, starostka Markéta Moravcová (Nez) se zlobí, že ministerstvo chrání svým rozhodnutím především zájmy nedaleké stáčírny.

„Původní ochranné pásmo zasahovalo Velichov pouze po jeho hranici. Nově navržené, a tedy už i schválené pásmo zahrnuje celý Velichov,“ stěžuje si starostka Velichova. Mluvčí stáčírny ale odmítá, že by stát soukromou společnost nějak zvýhodňoval. „Ochranná pásma se stanovují na základě nezávislých hydrologických posudků a na základě doporučení všech dotčených státních orgánů. To znamená jak ministerstva zdravotnictví, tak ministerstva životního prostředí,“ uvedla mluvčí Karlovarských minerálních vod Bibiana Beňová.

Do ochranného pásma se kvůli novým zdrojům minerální vody dostaly i lokality, kde mají vyrůst desítky rodinných domů. Jejich majitelé nebudou smět na zahradách vrtat tepelná čerpadla ani studny. Taková omezení platí podle starostky i pro další tři sousední obce. Starostce se podle jejích vlastních slov nelíbí zásadně to, že ministerstvo zdravotnictví obci v konečném důsledku obešlo.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vladimír Sršeň uvedl, že vyhláška je v naprostém souladu s požadavky na ochranu přírodních zdrojů a přírodních minerálních vod a odpovídá dikci zákona. „Nicméně MZ mrzí, že obec Velichov nebyla informována o výsledku mezirezortního řízení,“ dodává Sršeň. Krajský úřad nemá podle své mluvčí možnost jakkoli zasáhnout. Starostka Velichova čeká na další vývoj. „Každopádně se jen tak nevzdáme,“ dodává. Žádost o změnu vyhlášky adresovanou ministrovi Leoši Hegerovi (TOP 09) starostka poslala také poslancům a senátorům z kraje. Pokud zástupci Velichova s žádostí na ministerstvu neuspějí, požádají o pomoc právníky a starosty okolních obcí.

Územní plán
Územní plán