Budějovické kanály se proměnily v olejovou stoku

České Budějovice – Česká města se po Vánocích potýkají s ucpanou kanalizací. Dostalo se do ní množství tuků, které lidé většinou nalili přímo do odpadu. Je to případ i Českých Budějovic. Lidé tam totiž spláchli rekordních 9 tun tuků a kanály proměnili v olejovou stoku. Jejich vyčištění si vyžádá miliony korun.

Na hladině bazénů českobudějovické čistírny jsou patrné olejové skvrny, jímky se postupně plní. Hrudky tuku, které spíše připomínají vrstvu mokrého písku, končí v obřím kontejneru. Za poslední čtyři dny se zcela zaplnil. Zanesené zařízení teď musí pracovníci čistit několikrát denně, nechtějí, aby se proces zastavil.

Také pohotovostní čety se už druhý den pohybují v ulicích. V některých místech splašky potrubím neproudí vůbec, tuky vytvořily špunt. Nejvíce problému vodohospodáři zaznamenali u domovních přípojek. Mluvčí ČEVAK Jitka Kramářová podotkla, že právě tam je nejužší místo.

Náklady na likvidaci tuků v čistírně narůstají. Každý den jde o statisíce korun, v součtu bude částka podstatně vyšší, jak říká provozovatel čistírny Jiří Lipold. Vodohospodáři jímky chtějí vyčistit do Silvestra, předpokládají, že v prvním lednovém týdnu by se situace mohla opakovat.