Ombudsman vytýká úřadu v Králově Dvoře liknavost

Králův Dvůr – Veřejný ochránce práv zveřejnil jména a údaje v případu Městského úřadu Králův Dvůr, který se dva a půl roku vyhýbal své povinnosti vydat rozhodnutí jednomu žadateli. Na úřad se obrátila rodina Kotherova kvůli cestě k jejich stodole a žádala stanovisko – zda je obecní, nebo soukromá. Zveřejnění kauzy je jedinou sankcí, kterou může ombudsman udělit.

Na začátku stál sousedský spor. Část obecní cesty v Zahořanech prodalo město rodině Šebkových, a ta na ní začala parkovat auta. Jenže rodina Kotherova potřebuje cestu k tomu, aby z polí mohla projíždět do stodoly, jak uvedl zástupce Kotherových Pavel Bokr. Soused Bořek Šebek ale podle svých slov nemá jinou možnost k parkování vozidla. Proto si prý cestu kupoval.

Sousedé se mezi sebou nedohodli. Na konečné rozhodnutí Městského úřadu Králův Dvůr čekají Kotherovi už dva a půl roku. O pomoc požádali ombudsmana Pavla Varvařovského. Ten úřadu vytýká liknavost, nedodržování lhůt a nerespektování pokynů středočeského krajského úřadu, kam se stěžovatelé odvolali.

Pavel Bokr říká, že v tomto případě naprosto selhala státní správa. „V roce 2008 došlo k pochybení příslušného referenta. Vyjádření, které měl učinit v určitou dobu, trvalo několik měsíců. Začátkem roku ukončuje pracovní poměr na městském úřadě,“ sdělil starosta Králova Dvoru Petr Vychodil (ODS).

K sankčnímu zveřejnění přistupuje veřejný ochránce práv jen výjimečně, v tomto případě proto, že se do věci vložil už podruhé, a ani tak úřad podle něho věc nevyřešil a na výzvy nereaguje. Petr Vychodil však ubezpečil, že úřad podnikne nápravné kroky a situace se prý již nebude opakovat.

Rodina Kotherova už požádala o náhradu škody za nemajetkovou újmu ministerstvo dopravy. To by pak podle doporučení ombudsmana mělo peníze požadovat po městském úřadu.