Dobrovolní hasiči odklízejí spadané stromy na vlastní nebezpečí

Praha – Sněhové kalamity a silný vítr připravily během letošní zimy řidičům na cestách velké množství polámaných stromů. S polomy mají nejvíce práce dobrovolní hasiči, kteří musí popadané dřevo odklízet. Jako nejlepší pomocník jim k tomu slouží motorové pily. Ke správnému zacházení ale záchranáři potřebují speciální kurz. Ten však například v Karlovarském kraji nevlastní téměř nikdo z dobrovolníků.

Od začátku zimy rozřezali dobrovolní hasiči v Karlovarském kraji stovky stromů, které bránily lidem, aby se dostali tam, kam potřebují. A to i přesto, že na to většina z nich nemá speciální školení. Hasiči tak prořezávají zapadané cesty na vlastní riziko. „V případě, že při zásahu dojde k nějakému zranění nebo poškození něčeho, tak zasahující hasiči nesou plnou zodpovědnost a například nedostanou žádné odškodnění od státu,“ upozorňuje mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Bez speciálního školení smí dobrovolní hasiči použít motorovou pilu jen ve výjimečných případech, pokud díky ní můžou zachránit lidské životy. Podle dobrovolníků je školení trvající dva týdny drahé a trvá příliš dlouho. Generální ředitelství hasičů však o změnách ani zkrácení kurzu nechce ani slyšet. "Školení může zabránit nejen vlastnímu zranění, ale také zranění dalších účastníků zásahu, podotýká mluvčí ředitelství Ivana Svitáková.

Na speciální kurzy zaměstnavatelé většinou dobrovolné hasiče uvolňovat nechtějí. Záchranáři tento problém řeší tak, že absolvují školení pro používání motorových pil od lesnických společností. Podle Kasala ale běžné kurzy dobrovolné hasiče nepřipraví na extrémní situace. Polámané stromy ze sněhových kalamit a větrných smrští jsou totiž prý napružené a představují nebezpečnou past.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24