O Silvestru zůstali bez elektřiny, plynu i tepla

Ústí nad Labem - Bez elektřiny, plynu a teď i tepla žijí desítky lidí v ubytovně ve Varnsdorfu na Děčínsku. Dům na začátku prosince vážně poničil požár. Na Silvestra ráno tam zřejmě na otravu oxidem uhličitým zemřel muž. Majitel domu slíbil, že se o nájemníky postará, ale zatím se tak nestalo. Pomoc jim proto nabídne město, jež disponuje místy na městské ubytovně.

V katastrofálních podmínkách žije dvanáct rodin včetně kojenců. Vybavení bytů poničil už první požár, pak navíc zkolabovaly jističe a lidé jsou tak už víc než týden bez elektřiny. Živoří v místnostech, které nejsou úplně zničené. „Zimou tady nemůžeme vydržet,“ stěžuje si obyvatelka domu Marie Hučková. „Bydlím tady devět let a platím dvanáct tisíc měsíčně. Majitel se ale o dům nestará,“ přidává se další nájemník Jan Stankovič.  

Zřejmě kvůli úniku oxidu uhličitého zemřel o Silvestru nad ránem v kotelně domu starší muž. Podle místních šlo o kotelníka, který tam přespával. „Je to zatím pouze spekulace, více nám určí nařízená soudní pitva,“ říká děčínský kriminalista Ladislav Cvik. 

Obyvatelé viní z problémů majitele ubytovny. Radnice proto rodinám nabídla náhradní bydlení na jiné ubytovně radnice. Jenže lidé uvěřili slibu majitele, že se o ně postará. „Šel na sociálku a tam řekl, že se o nás postará. Ale nepostaral se o nic,“ zlobí se Jan Stankovič. „Majitel toho objektu jim přislíbil pomoc a oni na základě toho příslibu odmítli naši ubytovnu,“ vysvětluje starosta Varnsdorfu Martin Louka. „Když jde o nájem, tak je tady jako první, když jde o pomoc, tak neexistuje,“ uzavírá Marie Hučková.   

Vyjádření majitele ubytovny se České televizi nepovedlo získat. Přestože byl podle svého zaměstnance doma, neotevřel. Radnice nechá hned po Novém roce dům prohlédnout a rodinám znovu nabídne náhradní bydlení.

/*json*/{"map":{"lat":50.911244,"lng":14.6197,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.911244,"lng":14.6197,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/