I tak lze slavit nový rok

Hradec Králové- Po svém, ale originálně, přivítali nadcházející rok východočeští potápěči. K novoročnímu přípitku si totiž zcela ve svém stylu vybrali dno zatopeného kamenolomu Leštinka u Skutče. Nechyběly při tom skleničky ani láhev sektu. Jenom ta novoroční předsevzetí musela zaznít na pevném břehu.

Vyznavači podvodního ticha se spustili dvacet metrů pod hladinu. Do křišťálově čisté vody si vzali i láhev šumivého vína. Zvon na dně dovoluje to, co se na první pohled příčí fyzikálním zákonům: připít si hluboko pod vodou. „Potkali jsme krásného jesetera, tak jsme mu taky popřáli. No a samozřejmě štika, ta kdyby měla skleničku, tak by si dala i šampaňské,“ směje se potápěč a zároveň kameraman Hugo Habrman.

Nad vodou byly mínus dva, voda měla tři stupně. Přesto si potápěči užívali nového roku pod hladinou kamenolomu celou půlhodinku.

Otužilci zkoušeli teplotu vltavské vody

Vody se nevzdali při vítání nového roku ani pražští otužilci. Členové Klubu ledních medvědů se sešli krátce po obědě u Vltavy a do vody se ponořili v Braníku. Celkem šest otužilců včetně jedné ženy urazilo ve vodě „teplé“ asi 1,5 °C více než kilometr. Byl mezi nimi i Richard Blatný, který v roce 1998 přeplaval i kanál La Manche.

Zimní plavání má v Česku úctyhodnou tradici. Nejznámější je Memoriál Alfréda Nikodéma, který se plave vždy druhý vánoční svátek. Poprvé Alfréd Nikodém s dalšími odvážlivci brázdil zimní Vltavu již v roce 1923!