V Krkonoších měl být dětský domov rodinného typu, ale nebude

Trutnov - Na dětský domov rodinného typu se měla proměnit horská chata Webrovka v Krkonoších nedaleko Trutnova. Děti tam měly žít po skupinkách v bytech s náhradními rodiči. Prostředí by se tak co nejvíce podobalo skutečné rodině. Nicméně záměr skončil ve slepé uličce, protože se nepodařilo pro děti sehnat náhradní rodiče.

Dětské domovy rodinného typu podle odborníků lépe připravují děti na samostatný život a v důsledku jsou i levnější než klasická ústavní péče. Jejich počet u nás v posledních letech roste, a to hlavně díky požadavkům Evropské unie.

Nicméně vznik takových zařízení komplikuje nedostatek lidí, kteří by byli ochotni se této profesi věnovat. „Nejde na tuto práci dát lidi, kteří na to nemají dostatečnou kvalifikaci nebo zkušenosti,“ dodává Jiří Oudes, ředitel Asociace dětských domovů, Trutnov. Řada dětí z dětských domovů totiž potřebuje zvláštní péči, proto starat se o ně není práce pro každého.

„Dětské domovy provozované jako kasárna nemají žádný význam, děti nelze vychovávat jinak než láskou, a tu lze projevit jen v malých kolektivech,“ vysvětluje publicista Rudolf Krautschneider, který stál u vzniku několika domovů rodinného typu u nás. Podle něj ale ani stát nevychází náhradním rodinám příliš vstříc.

V Česku je asi 20 tisíc dětí bez vlastní rodiny, zhruba třetina z nich žije v klasických dětských domovech

Děti v dětském domově
Děti v dětském domově