V obci Tatrovice možná ODS falšovala volby, problémy má i Těšín

Tatrovice - Průběh komunálních voleb a jejich regulérnost prošetřuje policie v Tatrovicích na Sokolovsku. Přestože volby zde vyhrála ODS, opoziční sdružení nezávislých kandidátů vítězství zpochybňuje a tvrdí, že došlo k nezákonné manipulaci s hlasovacími lístky. Stížnost v tomto duchu už sdružení podalo i ke Krajskému soudu v Plzni. Přiložilo k ní čestná prohlášení většiny tatrovických voličů, že ODS nevolili. Když krajský soud stížnost před časem zamítl, opozice se teď nově obrátila na policii. Ve vesnici byla přitom jedna z nejvyšších volebních účastí v Karlovarském kraji, skoro 89 procent. Podobnou situaci řeší i policie v Českém Těšíně. Tam se opakovaly volby kvůli údajnému kupčení hlasů a Strana pro otevřenou společnost (SOS) pro Český Těšín zde odvolala celou svou kandidátku.

Podle mluvčí Policie Sokolov Kateřiny Dohnalové policisté přijali trestní oznámení a budou vyslýchat všech 113 voličů Tatrovic. „Trestní oznámení opíráme o to, že nám ze 113 voličů podepsalo 74 z nich, že nevolili ani členy ODS, ani ODS jako takovou… Podle výsledku, co policie vyšetří, budeme mít šanci podat stížnost k ústavnímu soudu,“ uvedl k případu opoziční zastupitel Petr Zaoral (SNK obce Tatrovice).

/*json*/{"map":{"lat":50.276679,"lng":12.697404,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.276679,"lng":12.697404,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Ani občané Tatrovic s výsledky voleb nesouhlasí. Mnoho z nich se domnívá, že podle předběžných výzkumů tolik hlasů ODS mít nemohla, a volby tak byly pravděpodobně zmanipulované. Policie už těsně po volbách zabavila na obecním úřadě volební lístky i dokumenty volební komise. Má je posuzovat soudní znalec. Teď do většiny zdejších domů tak přichází obsílky s pozváním k výslechu.

Nově zvolený starosta Luděk Němec má proti trestnímu oznámení i postupu policie řadu námitek. Vyšetřovatele například obvinil z podjatosti kvůli tomu, že jeho dcera bydlí ve vesnici. Hlavně se ovšem opírá o výrok Krajského soudu v Plzni, který se domnívá, že podání tohoto trestního oznámení je akt protiústavní. „Volby byly tajné. A veškerá referenda před i po jsou mimo volby,“ míní starosta Tatrovic Luděk Němec (ODS).

Problémy s regulérností voleb řeší i Český Těšín

Strana pro otevřenou společnost (SOS) pro Český Těšín, pro niž se v říjnových obecních volbách nezákonně kupovaly hlasy, odvolala celou svou kandidátku pro opakované sobotní volby. Ostravský krajský soud nařídil opakovat hlasování v celém městě kvůli masivnímu kupčení s hlasy. Podle původních výsledků skončila SOS pro Český Těšín ve volbách s 19 procenty hlasů na druhém místě za ČSSD s 23 procenty. Skupováním hlasů se nadále zabývá policie, která podle mluvčí karvinského policejního ředitelství Zlatuše Viačkové čeká na rozhodnutí Ústavního soudu.

Oficiální stanovisko Strany pro otevřenou společnost:

SOS nikdy neměla a nemá v Českém Těšíně základní organizaci a neregistruje v tomto městě ani žádného svého člena. Už vůbec pak není jejím členem pan Marian Kuś čelící obvinění z kupčení s hlasy voličů v říjnových komunálních volbách. V Českém Těšíně jsme, stejně jako v roce 2006, pouze umožnili skupině aktivních nestraníků sestavit do komunálních voleb kandidátní listinu registrovanou pod SOS, tak jako v mnoha jiných obcích a v souladu se svou politikou a snahou podpořit kandidaturu nestraníků… Okamžitě poté, co se objevily první informace, že SOS pro Český Těšín nabízí za volební hlasy peníze, podala místopředsedkyně SOS Pavla Brady na Policii ČR trestní oznámení na neznámého pachatele za poškozování dobrého jména strany.

Radní města ale kandidátku strany SOS nezruší. Podle nich to už nejde. Za jejich názorem stojí i ministerstvo vnitra, podle kterého není možné odvolávat kandidáty z kandidátky. Tento krok mohou učinit pouze oni sami. Celá kandidátka SOS pro Český Těšín tak zůstává nezměněna a rozhodnutí bude na voličích.