Řada měst využívá k úklidu sněhu dlouhodobě nezaměstnané

Praha - Řada měst a obcí využívá zejména v zimních měsících dlouhodobě nezaměstnané k uklidu sněhu. Městům se to vyplácí, neboť jde o velmi levnou pracovní sílu. Dlouhodobě nezaměstnaní si pak v rámci tzv. veřejné služby musí odpracovat minimálně 20 hodin, aby jim úřad nesnížil sociální dávky. Tato povinnost se týká každého, kdo je v evidenci úřadu práce déle než šest měsíců.

Veřejná služba není žádnou novinkou, řada měst ale s jejím zavedením stále váhá. Mnoho starostů argumentuje tím, že dlouhodobě nezaměstnaní nemají o práci zájem. V době úspor ale mohou města využíváním nezaměstnaných ušetřit měsíčně i desítky tisíc korun.

V některých městech ovšem práce pro obec připomíná spíše rekreaci. Tuto zkušenost má třeba nový starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). Ve městě totiž nastupovali nezaměstnaní na veřejné práce až pod deváté hodině ráno, školáci i pracující se tak ráno museli brodit sněhem. „Nevím, proč by neměli vstávat do práce stejně jako starosta. … dostali jasně najevo, že budou do práce chodit včas,“ zdůraznil Birke.