V příbramském divadle chybí výtah pro vozíčkáře

Příbram – Vozíčkáři, kteří by se chtěli vydat za kulturou do příbramského divadla, mají smůlu. Hlavním vchodem se dovnitř nedostanou, protože tam jsou schody. Vozíčkáři si tak musí s sebou přivést doprovod, který by je do schodů vynesl. Handicapovaní ještě nedávno využívali nákladní výtah, to je ale proti předpisům. Řešením by byl nový výtah pro vozíčkáře, město ale dosud nesehnalo potřebných asi 5,5 milionu korun.

Problém se vstupem do divadla má i Jaroslava Populová, která navíc využívá mnohem těžší elektronický vozík. „Vozíček váží metrák a já 60 kg - není nikdo, kdo by toto vynesl po schodech.“ 

Vedení divadla se handicapovaným snažilo vycházet vstříc a pro přesun jim až donedávna nabízelo starý nákladní výtah určený pro transfer kulis. Inspektoři bezpečnosti práce ale při nedávné kontrole upozornili, že je to proti předpisům. Za porušování nařízení hrozí nejen sankce, ale v případě úrazu by zodpovědnost padla na hlavu ředitele divadla. „My jsme měli i zádrhele, že třeba zůstal výtah viset v polovině v patře, takže vlastně dbáme i na bezpečnost vozíčkářů. Teď to mají opravdu velmi ztížené a ta situace je pro nás dost nepříjemná,“ postěžovala si zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová. 

Nejschůdnějším řešením by byl nový výtah, příbramská radnice už ale několik let řeší, kde na něj vzít peníze. Podle mluvčího radnice zkoušelo město využít i několik fondů EU, ale dotaci nakonec nezískalo. Náklady na nový výtah chce vedení města zařadit do připravovaného rozpočtu pro letošní rok, který bude zastupitelstvo schvalovat v únoru.