Kraje nemohou do registru řidičů

Karlovy Vary – Úředníci kraje, kteří mají napravovat sporná rozhodnutí podřízených úřadů, nemají přístup do registru vozidel a řidičů. Nezbývá jim, než věřit, že podklady, které k případu dostanou, jsou správné. Řada právníků ale tvrdí, že to může zkomplikovat průběh odvolání a vést i k případným omylům. Samotní úředníci se přitom snaží vycházet řidičům vstříc, například kvůli výměně řidičských průkazů magistrát v některých dnech prodloužil úřední hodiny a zavedl mimořádné služby.

Pracovníci městských úřadů s rozšířenou působností mohou bez problémů nahlížet do registru řidičů i vozidel. Jejich kolegové z nadřízených krajských úřadů ale ne. „V praxi může dojít k tomu, že prvoinstanční orgán předá té druhé instanci nesprávné podklady, a ta druhá instance nemá možnost se o správnosti těchto informací přesvědčit,“ vysvětluje potenciální problém advokát Karel Jelínek. „Myslím si, že tato situace není dobrá. Krajský úřad má ze zákona obrovské kompetence nejenom na úrovni správního řízení, ale i samosprávy. Zabývá se mimo jiné i bezpečností provozu,“ dodává ředitel Krajského úřadu Karlovy Vary Roman Rokůsek.

To, že úředníci kraje nemohou nahlížet do registrů, v některých případech může zbytečně protáhnout nebo i zkomplikovat správní řízení. Podle Romana Okusky k tomu již dochází. Naopak obce s rozšířenou působností do databází nahlížet můžou. Ve většině případů ale získané informace dalším úřadům neposkytují. „Ani v případě správního řízení, respektive odvolání ve správním řízení, tyto informace odvolacímu orgánu neposkytujeme automaticky,“ připouští mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopal.

K registrům zatím úřady přistupují přes chráněné linky ministerstva vnitra. Jejich zpřístupnění je ale velmi komplikované. Podle mluvčího ministerstva dopravy uvažuje ministerstvo o přesunu registrů do své působnosti. Pak by se k určitým informacím mohly snáz dostat i kraje. „Můžeme vycházet z nějakých pověřených osob, které by u nás byly certifikovány a měly by možnost náhledu do toho systému,“ naznačuje řešení mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Mluvčí ministerstva dopravy předpokládá, že o novele zákonů, které používání registrů upravují, by mohla vláda jednat na podzim.

/*json*/{"map":{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232205,"lng":12.871276,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Úředníci kraje, kteří mají napravovat sporná rozhodnutí podřízených úřadů, nemají přístup do registru vozidel a řidičů.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24