Moravskoslezští odboráři jednají o zvýšení mezd

Ostrava - Až o několik tisíc měsíčně více žádají někteří odboráři největší zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji. Jednání o kolektivních smlouvách vrcholí v těchto dnech. Někde se již lidé se zaměstnavateli dohodli, jinde se čekají složitá jednání. Protáhnout se můžou i na několik měsíců.

Minimální růst platů o inflaci za poslední dva roky. Takový je požadavek odborářů největších tuzemských hutí. Na podmínkách se ale s vedením společnosti ArcelorMittal Ostrava stále nedohodli. „Základní rozpor mezi vedením společnosti je v tom, že vedení chce, když už nějaký nárůst, tak nárůst pohyblivých složek mzdy, kdežto my trváme na tom, aby většina šla do základu,“ říká šéf odborů ArcelorMittal Ostrava Vítězslav Prak. „K podrobnostem o průběhu jednání se nebudeme vyjadřovat, dokud nebude dosaženo vzájemné dohody,“ říká za společnost Ivo Štěrba z oddělení komunikace.

Shovívaví jsou ke své firmě naopak zaměstnanci společnosti Vítkovice, a. s. Odboráři a vedení společnosti věří, že se stejně jako loni dohodnou na přelomu ledna a února. „Hospodářské výsledky nejsou zase až tak dobré. Momentálně chceme po vedení navýšení spoluúčasti na důchodovém pojištění,“ uvedl Ladislav Sladký z odborového svazu KOVO. „Budeme se snažit udržet jednání v intencích loňského roku, to znamená růst jen v motivačních složkách,“ vyjádřila stanovisko společnosti mluvčí Eva Kijonková.

Na podpis nové kolektivní smlouvy čekají také ve společnosti OKD. Platy tady mají vzrůst v průměru o 1 500 korun měsíčně. „My jsme v zásadě domluveni na zásadních bodech, to znamená růst tarifu o čtyři procenta, navýšení platu na dovolenou a na Vánoce a zbývá nám jen doladit formulace,“ potvrdil spokojeně předseda hornických odborů OKD Miroslav Syrový. Ocelárna společnosti Evraz Vítkovice Steel byla v loňském roce několik měsíců mimo provoz. Většina jejich pracovníků pobírala doma část mzdy. Také ti žádají navýšení platu. „Další jednání s odborovou organizací ohledně mzdového dodatku ke kolektivní smlouvě bude pokračovat v měsíci lednu,“ uvedl mluvčí Evraz Vítkovice Steel Jaromír Krišica.

Jasno už mají v Třineckých železárnách. Platy tady porostou o dvě a půl procenta. Loni byla průměrná mzda v huti 24 000 korun. Mnohem více budou chtít svůj plat zvednout zaměstnanci automobilky Hyundai. V průměru teď dostávají 18 tisíc. Přiblížit se ale chtějí automobilce Škoda Auto, kde berou lidé o 10 tisíc více.

ArcelorMittal
ArcelorMittal
Více fotek
  • ArcelorMittal autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2224/222360.jpg
  • Zaměstnanci OKD autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2224/222361.jpg
  • Grafika autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2224/222362.jpg