Muzeum ve Skuhrově nad Bělou je zachráněno

Skuhrov nad Bělou - Původně muzeum, které připomíná železářskou výrobu v Orlických horách, spravovala slévárna Porkert. Když ale firma se stopadesátiletou tradicí zkrachovala, soubor exponátů byl jako součást podniku na prodej a hrozilo jeho zničení. Naštěstí se ale nakonec obci spolu s krajem podařilo muzeum zachránit. Expozice se tak nyní opět otevírá lidem.

Kuchyňské mlýnky, lisy, váhy, ale také například rámy od klavírů a mnoho dalších exponátů z konce devatenáctého a z dvacátého století. Většinu toho všeho se na poslední chvíli podařilo zachránit. Sbírku za 150 tisíc korun totiž koupila obec, přičemž většinou peněz přispěl Královéhradecký kraj. Zpočátku si přitom vlastník historických exponátů řekl o půl milionu korun.

Podle vlastivědného pracovníka Bohumíra Dragouna vypovídá sbírka o historii celého kraje. Přestože s tím již dnes nejsou Orlické hory vůbec spojovány, železářská výroba zde prý fungovala od 14. století. Hodnota sbírky spočívá v její úplnosti. Tím, že zahrnuje výrobky starší až po ty nejnovější, tak vytváří ucelenou řadu a dokládá vývoj určité strojírenské výroby, vysvětluje význam zachování muzea památkář Pavel Mertlík.

Jelikož majitel slévárny původní objekt muzea využívá ke svým účelům, sbírka exponátů se přestěhovala do budovy obecního úřadu. Zde mohou zájemci nové muzeum po telefonické dohodě prakticky kdykoliv navštívit.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24