Vyšebrodský klášter zvolna chátrá

Vyšší Brod (Českokrumlovsko) – Do ostrého sporu přerostly tahanice o část Vyšebrodského kláštera. Velký kus jedné z nejvýznamnějších českých památek vlastní už prakticky nefungující mostecký bytový podnik. Skupina jihočeských politiků a církevních představitelů se ho teď pokouší převést zpátky na stát. Jejich plán ale narazil u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Cisterciácký klášter Vyšší Brod je drahocennou perlou gotické architektury vyplavenou vltavskými proudy na břeh uprostřed hustých šumavských lesů, jeho účelem je dennodenní hledání Boha. Byl založen v roce 1259 Rožmberky z vděčnosti za zázračné zachránění zakladatele dynastie, osídlen byl cisterciáckými mnichy z kláštera Wilhering na rakouské straně hranic.

Představitelé církve, Vyššího Brodu i jihočeští politici se shodují: Mrzí nás to, rozhodnutí soudu ale hodnotit nebudeme. Plán na převod třetiny kláštera na stát předpokládal změnu likvidátora Mosteckého bytového podniku. U ústeckého soudu ale narazil. „Krajský soud v Ústí nad Labem opravdu nespatřil žádné porušování povinností dané likvidátorky, a proto tento návrh zamítl,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková. Církev si teď část kláštera pronajímá. „Platíme Podniku bytového hospodářství Most v likvidaci 18 tisíc měsíčně a snažíme se opravit, co se dá. Alespoň havarijní věci,“ uvedl převor Vyšebrodského kláštera otec Justin a senátor Tomáš Jirsa (ODS) doplnil: „Likvidátorka bere nájem, z toho si vyplácí odměnu a z toho žije. Celá likvidace toho podniku je prostě uměle prodlužovaná.“ Likvidátorka Věra Singerová z Podniku bytového hospodářství Most však nesouhlasí: „Nevím, proč bych na tom měla vydělávat. Já si tím naopak zvyšuji náklady, protože si musím stále udržovat podnik.“

Zástupci města i církve označují situaci jediným slovem: absurdní. Firma bere peníze za to, že se o svou část památky nestará. Likvidátorka Singerová to však odmítá a tvrdí, že zákony porušuje spíš protistrana: „Cisterciácké opatství chce získat ten majetek zdarma. Já jim to ovšem nemohu, pokud nemám soudní rozhodnutí, předat bezúplatně.“ Starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák (nez.) podotýká: „Situace je pro město i klášter nesmírně nešťastná, protože dalším prodlužováním této situace dojde k nenapravitelným škodám na objektech kláštera.“ S tím souhlasí i senátor Jirsa: „Hrozí spekulativní koupě od někoho, kdo by potom klášter vydíral.“

Reportáž Jana Stuchlíka a Petra Šuleře (zdroj: ČT24)

Necelá třetina mimořádně významné památky měla v padesátých letech sloužit jako zotavovna pro severočeské dělníky. V majetku mosteckého podniku zůstala podle Tomáše Jirsy omylem.

Do ostrého sporu přerostly tahanice o část Vyšebrodského kláštera.
Zdroj: ČT24