Aktivisté kvůli smogu tlačí na regulaci povrchových dolů

Praha - Současný způsob řešení smogové situace je podle aktivistů hnutí Greenpeace nedostatečný. Podle nich nestačí v době zhoršených rozptylových podmínek omezovat výrobu elektráren a tepláren. Greenpeace požaduje také regulaci činnosti povrchových dolů. Ty prý začnou produkovat velké množství prachu, jakmile z nich zmizí sníh.

Názory odborníků a ekologických pracovníků na smysluplnost regulace dolů se různí. Podle mnohých je takový plán technicky nemožný vzhledem k tomu, že pro zakrytí ohromných důlních jam by byly třeba ohromné plachty. Doly regulaci těžby odmítají. Podle nich je důležitější budování zelených pasů, ochranných valů a zakrytí dopravníků. Za takové úpravy například na Dole Bílina utratí dvě miliardy korun.

Vážnější diskuze panuje nad tím, do jaké míry se prach z dolů podílí na koncentraci smogu. Zástupci dolu se hájí tím, že v době zimních inverzí nefouká vítr, proto prach zůstane na dole nebo v jeho okolí. Podle ekologů však právě doly vyprodukují mnohem více prachu než komíny, elektrárny a továrny, které se na rozdíl od nich neregulují.

Těžaři navíc tvrdí, že částice důlního prachu jsou mnohem větší než ty, které poškozují zdraví lidí. „Nejhorší jsou ty malé částice, které zůstávají v plicích a způsobují rakovinu,“ uvedl zástupce Severočeských dolů Chomutov Vladimír Budínský.