Frýdeckomístecká průmyslovka se mění na moderní centrum se špičkovými laboratořemi

Frýdek-Místek - Na nové moderní odborné laboratoře se mohou těšit studenti Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku. Škola připravuje a vzdělává mladé techniky. V posledních letech se přitom zaměřuje stále více na praxi. Od příštího týdne budou mít studenti k dispozici vybavení, jaké nemají ani některé vysoké školy.

Strojírenství, hutnictví, technické zařízení budov a technické lyceum. Obory, které se učí ve Frýdku-Místku, patří na trhu práce severní Moravy k nejvyhledávanějším. Vedení školy proto chtělo zvýšit kvalitu výuky. „To naše vybavení bylo velice zastaralé, pocházelo ještě z období počátků naší školy,“ vysvětluje ředitel Martin Tobiáš. Skupina učitelů sestavila úlohy, které by měli studenti v laboratořích plnit. Na to nasadili přístroje. Poté dali projekt přečíst pěti firmám, se kterými škola a studenti nejvíce spolupracují. 

„Teprve na základě výsledků té oponentury lidí z technické praxe jsme náš projektový záměr zkorigovali a až potom jsme začali psát projektovou žádost,“ poukazuje na hledání nejefektivnějšího řešení ředitel Martin Tobiáš. Výsledkem tříletého snažení jsou čtyři nadstandardně vybavené laboratoře za sedm milionů korun, které z 80 procent zaplatily fondy z Evropské unie. „My jsme velmi nadšeni tím, že naši ředitelé jsou aktivní a daří se jim získávat peníze z evropských fondů, vítáme jejich aktivitu a opravdu jim chceme poděkovat,“ řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Věra Pálková.

V laboratořích studenti najdou například nové brusky, leštičky, metalografické mikroskopy, počítače s novým softwarem. Budou vybaveny i špičkovou měřicí technikou. „Jsem rád, že tady můžu studovat, protože vím, že když vejdu do jakékoliv laboratoře od jiné firmy v podniku, tak se nesetkám s ničím novým,“ říká student oboru hutnictví David Mrázek. Nové odborné laboratoře si může veřejnost prohlédnout už 12. ledna, kdy na škole od devíti hodin ráno proběhne Den otevřených dveří.

Nové vybavení školy
Nové vybavení školy