Obnova povodněmi postižených obcí na Liberecku potrvá roky

Liberecko – Starostové z Libereckého kraje chtějí s obnovou povodněmi postižených obcí začít letos ve velkém. Do konce loňského roku obce stihly jen základní opravy. Potřeba jsou hlavně nové silnice, mosty a chodníky. Povodně způsobily loni v srpnu škody přes osm miliard korun, pět lidí při nich zahynulo a dva tisíce musely opustit domovy.

Lázně Libverda sečetly škody na 90 milionů korun. Povodeň poškodila 13 mostů a lávek, 5 se jich musí postavit znovu. Horší je to s rozbitou kanalizací. Kdyby splašky zasáhly zdroje minerální vody, lázně se mohou zavřít. Kanalizace přijde na 20 milionů, čistírna odpadních vod na 30.

Podle původních představ starosty Lázní Libverda Jana Pospíšila měla být obnova provedena do zimy. Podotýká, že realita je však jiná. Vláda poslala 340 milionů, obce za ně uklidily. Nyní starostové zadávají projekty a píšou žádosti o dotace na obnovu postižených oblastí.

„Na nápravu povodňových škod existuje program Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou. V rámci tohoto programu je k dispozici více než 3 miliardy korun,“ sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Obce by měly dostat od státu 90 až 100 procent nákladů na obnovu. Pokud však budou peníze z programu stačit. Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) se takového scénáře u obcí neobává. Přiznává nicméně, že má obavy u obnovy majetku kraje, kde ze zákona vyplývá, že vláda musí poskytnout pouze 50 procent nákladů.

Škody na majetku Libereckého kraje, hlavně na silnicích, činí dvě miliardy korun. Kraji tak chybí miliarda korun. Část může vzít z úvěru na opravy mostů. Asi 700 milionů navíc chce vyjednat a od státu získat do tří let, než bude muset vrátit vypůjčené provizorní mosty.