Pamětníci druhé světové války dnes vzpomínali na oběti nacistů

Pardubice - V Pardubicích se dnes sešli pamětníci nejúspěšnějších akcí československého odboje za druhé světové války - tedy paravýsadků Silver A a Antropoid. Paravýsadek Silver A začal na území protektorátu Čechy a Morava působit v prosinci 1941 společně se skupinou Anthropoid. Výsadkáři obnovili komunikaci s exilovou vládou v Londýně a později se zúčastnili atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po atentátu na Heydricha následovalo vypálení Lidic a Ležáků a také stovky poprav. Dnes na někdejším popravišti vzpomínali na oběti nacistů. Silver A patří mezi nejúspěšnější operace vyslané z Londýna. Skupina splnila všechny úkoly, nikdo z výsadkářů se však konce druhé světové války nedožil.

Úkolem operace Silver A bylo vysazení speciálně vyškolených parašutistů na území protektorátu k zajištění rádiového spojení s Londýnem. Dále měla operace především vytvořit středisko, které by koordinovalo činnost dalších vysazených parašutistů. Přesně před 68 lety dokázali výsadkáři poprvé pomocí tajné vysílačky navázat spojení s exilovou vládou v Anglií. „Ten dnešní den připomíná první navázání spojení s Londýnem radistou Jiřím Potůčkem,“ uvedl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

V souvislosti s působením skupiny byla Němci 24. června 1942 vypálena obec Ležáky, popraveno 37 spolupracovníků skupiny z Pardubicka a 15 spolupracovníků z okolí Červeného Kostelce. Přeživší obyvatelka Lidic Marie Šupíková se nicméně domnívá, že tato operace zbytečná nebyla: „Nějaký smysl to muselo mít, i když to stálo mnoho a mnoho obětí.“

Reportáž Erika Knajfla (zdroj: ČT24)

Na pardubickém popravišti zemřely desítky mužů a žen, kteří výsadkářům pomáhali. „Kolem 50 – 60 osob zemřelo v rámci tohoto výsadku z Ležáků a dalších 40 zde z Pardubic, kteří byli zapojení do sítě Silveru A,“ upřesnil historik Vojtěch Kyncl. Člen výsadkové skupiny Platinum Jaroslav Klimeš oceňuje pomoc těchto obětí: „My jsme potřebovali nějaké ubytování, stravování, proud pro spojení a podobně. A ti nám to všechno poskytovali.“