Strakonice se vzdaly dotace na nízkoprahové centrum

Strakonice – Vedení města Strakonice se rozhodlo odmítnout skoro třicetimilionový příspěvek na dětské nízkoprahové centrum. Důvodem jsou dlouhodobé problémy, které evropské regionální dotace na jihu a západě Čech provázejí. Nízkoprahové centrum mělo být místem pro děti a mladé lidi, kam si může kdokoliv přijít zahrát kulečník, šipky, podívat se na televizi nebo řešit problémy. Zbyly z něj stohy dokumentů, na které už bude jen sedat prach.

„Aniž bychom to mohli jakkoli ovlivnit, došlo k výraznému posunu v proplácení i dalších projektů, čímž se natolik nabouraly finanční toky a rozpočet města, že jsme museli záměr přehodnotit,“ říká starosta Strakonic Pavel Vondrys (Slušnost a jistoty) s tím, že pokud by všechno proběhlo tak, jak mělo, dotyčná stavba už by v tuto dobu stála.

Realizace nízkoprahového centra doplatila na policejní vyšetřování evropských regionálních dotací na jihu a západě Čech (ROP Jihozápad). Kvůli obvinění dvou vrcholných manažerů loni zamrzly stovky projektů za téměř čtyři miliardy korun. „Děti na to určitě doplatí, mělo jít o cílovou skupinu zhruba 150 dětí,“ posteskl se Štefan Schwarz z Občanského sdružení Prevent.

Město se ale myšlenky nízkoprahového centra úplně nevzdává. Teoreticky by mohlo vzniknout v základní škole, kterou děti definitivně opustí za dva až tři roky. Rozhodnutí o osudu připravované unikátní stavby je už ale definitivní.