Karlovarsko se obrací na soukromé nemocnice

Karlovy Vary – V případě odchodu většiny lékařů v Karlovarském kraji pomohou soukromé nemocnice. Z dnešního jednání bezpečnostní rady kraje vyplývá, že pomoc nabízí soukromé nemocnice v Ostrově, Sokolově a Mariánských Lázních. Hejtman kraje Josef Novotný (ČSSD) hodlá také vyjednávat s fakultní nemocnicí v Plzni. Rovněž předeslal, že se obrátí dopisem na ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby mu sám garantoval pomoc plzeňské fakultní nemocnice při řešení případů, které nezvládnou řešit v rámci kraje.

Ředitelé soukromých nemocnic totiž mají jen omezené možnosti. Například v Ostrově se mohou postarat hlavně o následnou péči a nekomplikované porody. „Především v oboru interna nejsme schopni péči převzít,“ uvedl ředitel nemocnice v Ostrově Jiří Štefan. V krajských nemocnicích v Chebu a Karlových Varech dosud podalo výpověď 78 lékařů. To je asi 35 procent z celkového počtu. Jejich odchod by nejvíce ohrozil oddělení intenzivní péče, právě interny a gynekologie.

Krajští politici i vedení nemocnice stále věří, že většina lékařů nakonec neodejde. Lékařské odbory ale považují situaci za vážnou. „Pokud by k odchodu došlo, půjde opravdu o velký problém. V takové situaci se samozřejmě zaměříme na nutnou a neodkladnou péči,“ uvedl ředitel krajské nemocnice Zdeněk Horák. Sám výpověď řady doktorů přisuzuje „takzvané solidaritě“.

Předseda lékařských odborů Nemocnice Karlovy Vary Peter Igaz tvrdí, že jednota lékařů zesílila díky útočné kampani proti nim. „Po agresivní mediální kampani, ve které se z lékařů snaží vytvořit viníky současného stavu, se naopak jednota lékařů posílila,“ řekl Igaz. Situací ve všech krajských nemocnicích se budou zabývat hejtmani na dvoudenním jednání Rady Asociace krajů v Brně. S výsledkem v pátek seznámí i ministra zdravotnictví.

Ilustrační foto
Ilustrační foto