Centralizace stavebních úřadů obce příliš netěší

Sezemice (Pardubický kraj) – Začíná přetahovaná o stavební úřady. Služba se má centralizovat a některé obce a také městské obvody o ni mají přijít. Starostům se to ale nelíbí, jednak by lidé museli za úředním razítkem zbytečně cestovat, a také by o stavební činnosti v jejich obcích rozhodovali cizí úředníci někde jinde. Sezemice jsou město, ležící při řece Loučná zhruba šest kilometrů severovýchodně od krajského města. Spolu s dalšími devíti obcemi patří město do Svazku obcí Loučná.

Sezemice mají svůj stavební úřad. Zatím. Návrh ministerstva pro místní rozvoj ale počítá s tím, že by o něj obec přišla. Stavební náležitosti by vyřizovali úředníci v nedalekých Holicích nebo v Pardubicích. Starostovi Sezemic Bohuslavovi Kopeckému (nestr.): „Je to rána pod pás, protože vyškolení úředníků nás stálo nepředstavitelné peníze, abychom splnili všechna nařízení ministerstev.“ Mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj ČR Jana Jabůrková však vysvětluje: „Předpokládáme, že by se ušetřily peníze ze státní správy.“ Starostovi Sezemic ale vadí i to, že by o stavební činnosti v obci rozhodovali cizí úředníci a obyvatelé by museli kvůli úřednímu razítku cestovat. Navíc podle něj by státní správa peníze neušetřila. „Úředník z města na to sepíše papír, svolá jednání a jsou další vyhozené peníze,“ dodala Bohuslav Kopecký.

Centralizovat se chystá i pardubická radnice. Osm stavebních úřadů by měl nahradit jeden magistrátní. „Něco se řeší na obvodu, něco se řeší na městě na magistrátu. Proto chceme provést tu centralizaci státní správy i vůči občanům,“ prohlásila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (SPP). Starostové pardubických obvodů jsou proti. Navrhují přesný opak, chtěli by kompetence převést z magistrátu na obvody. „Územní rozhodnutí zatím se dělá na magistrátu. Pokud by se však dělalo na obvodech, není třeba už nic řešit,“ potvrdil starosta MO Pardubice III Vítězslav Štěpánek (ODS).

Přetahovaná o stavební úřady je na samém začátku. Už teď ale starostové tvrdí, že se budou bránit všem prostředky.

/*json*/{"map":{"lat":50.06569,"lng":15.851252,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.06569,"lng":15.851252,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24