Oprava kanalizace zdraží vodu na Táborsku

Táborsko - Obyvatelé Tábora, Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí zaplatí letos za vodu o 14 procent víc než loni, bezmála dva tisíce korun. Do ceny se jim promítne rozsáhlá oprava kanalizace a vodovodů, která je ovšem už nutná. Města se ale rozhodla, že budou postupovat společně a opravy zvládnou za pouhé dva roky.

Pro obyvatele rodinných domů se změnila pevná složka ceny a k tomu ještě za kubík vody zaplatí o pět korun víc. Starosta Sezimova Ústí Martin Doležal říká, že coby jednatel Vodárenské společnosti Táborsko (VST) chce zjistit, zda navýšení ceny je adekvátní a nutné.

Voda zdražila kvůli obnově kanalizační a vodovodní sítě. Náklady se blíží miliardě a čtvrt. Protože dotace uhradí jen necelou čtvrtinu, má vodárenská společnost miliardový úvěr. Ředitel VST Milan Míka říká, že příjmy se vytvoří ve vodném a stočném. Starosta Tábora Jiří Fišer k tomu dodal, že z jiných zdrojů to není možné.

„Udělali jsme maximum, ale jestli to bylo úplně to nejlepší, nedokážu posoudit,“ nechal se slyšet starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek. Cena vody je ve všech městech stejná. Teď se opravuje víc v Táboře. V budoucích letech se ale dočkají i Sezimovo Ústí a Planá.

Všem bez rozdílu poslouží stejně například rozšíření táborské čistírny odpadních vod za 150 milionů korun. Zdražování bude pokračovat ještě příští dva roky. Jednotková cena vody se pravděpodobně vyšplhá až ke sto korunám za kubík.