Darování krve za peníze není bezpečné

Brno – Brněnská transfuzní stanice bojuje o mladé dárce krve. Uspořádala proto dvě kampaně, které jí v tom mají pomoci. Stanice o mladé dárce soupeří s komerčním odběrovým centrem, které láká studenty na finanční odměnu. Nemocnice ale varuje, že odběry v komerčních centrech nejsou bezpečné. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje změnu v zákoně, kterou chce dosáhnout omezení finanční motivace v případě odběrů krve.

O mladé dárce krve a jejích složek je mezi transfuzními stanicemi velký zájem. Zálusk si na ně dělají ale také komerční odběrová centra, která na rozdíl od nemocnic mohou dárcům nabídnout finanční odměnu. Zřizují se proto především v univerzitních městech a lákají studenty na přivýdělek.

Transfuzní stanice dárcům platit nemohou, proto jsou oproti komerčním centrům v nevýhodě. Například brněnská fakultní nemocnice po zahájení činnosti odběrového centra Sanaplasma přišla o téměř dvě stě prvodárců, navíc jí poklesl počet odběrů krevní plazmy. Aby neměla nedostatek krve, musela ji nakupovat. Podle primářky Evy Tesařové by transfuzní oddělení potřebovalo svůj registr rozšířit o čtyři až pět tisíc nových osob. „Počet celého registru není optimální,“ dodává.

Nemocnice musela zabojovat jinak – připravila dvě kampaně, které se zaměřují na mladé, zdravé lidi. Vsadila na univerzity a sport. „Hlásí se počty dárců na zápasech brněnských hokejistů, naši dárci jsou vypsáni na dresech hráčů Brna,“ informuje mluvčí brněnské nemocnice Anna Mrázová. Dalším významným projektem je Pohár akademické krve.

Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví

„Mezi neplacenými dárci zařízení transfuzní služby a dárci komerčních plazmaferetických center je nápadný rozdíl především v záchytu infekcí hepatitidy C, kdy je u komerčních center výskyt téměř trojnásobný.“

Boj o prvodárce se zdravotnickému zařízení vyplatil, po dvou letech se jejich počet navýšil na podobné číslo jako před vznikem Sanaplasmy. Mladé dárce se snaží vychovávat k tomu, aby za svou pomoc neočekávali odměnu – navíc je varuje před riziky spojenými s odběry v komerčních centrech. V posledních letech lze pozorovat významný nárůst zvýšení krví přenosných chorob, ať už se jedná o syfilis, HIV, ale i žloutenky, upozorňuje primářka Tesařová.