Mořský orel se na jihu Čech zabydluje

Zliv (Jihočeský kraj) – Populace orlů mořských se v Česku i přes sérii otrav v letech 2008 a 2009 začíná stabilizovat. Potvrzují to první výsledky rozsáhlého sčítání, které touto dobou probíhá v jižních Čechách. Dohromady by u třeboňských a českobudějovických rybníků mělo žít asi 60 těchto vzácných a přísně chráněných dravců. Orel mořský je největší dravec, kterého lze v Česku pozorovat, a zároveň největší evropský orel. Rozpětí jeho křídel dosahuje až 2,5 metru, létá s nataženými ručními letkami křídel. Staří ptáci mají žlutý hákovitý zobák a krátký bílý kýlovitý ocas. Mladí jedinci mají tmavě zbarvený zobák i tmavší ocas, neopeřené nohy jsou žluté. Samec a samice se navzájem liší pouze velikostí.

Podle dostupných údajů dnes ornitologové už napočítali téměř 20 ptáků. Například u Zlivi u rybníka Bezdrev to bylo dokonce 8 orlů mořských, což jsou nečekaně dobré výsledky. Sčítání probíhá tak, že již od východu slunce stojí u všech významných rybníků v soustavě Natura pozorovatelé s dalekohledy a hledají orly. Ti přelétávají, takže si je pozorovatelé předávají. Čas, místo, výskyt a směr letu zaznamenávají doma a nakonec eliminují pozorování, která zaznamená víc lidí. Nedělají si samozřejmě iluze, že sečtou úplně všechny orly, akce ale poměrně přesně vypovídá o stavu populace a chování ptáků. Vědci dokonce hovoří o tom, že mají k dispozici jakýsi jízdní řád, který většina těchto dravců dodržuje.

Zatím jsou tedy výsledky až překvapivě dobré a potvrzují fakt, že loni výrazně ubylo otrav. Ještě koncem roku 2009 totiž ornitologové uváděli, že lidé, kteří otrávené nástrahy kladou, českou populaci mořských orlů zcela vyhubí. Nyní však situace vypadá optimističtěji.

/*json*/{"map":{"lat":49.063872,"lng":14.366911,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.063872,"lng":14.366911,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Jihočeské městečko Zliv
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24