Úpice uhájila své gymnázium

Hradec Králové - Gymnáziu v Úpici na Trutnovsku hrozilo ještě před nedávnem kvůli úsporným opatřením královéhradeckého hejtmanství zrušení. Zdejší radnice se ale rozhodla jedinou střední školu ve městě od kraje převzít a tím ji zachránit. Podobná hrozba ale stále visí i nad dalšími školami v regionu.

Od začátku letošního roku má Úpice vlastní městské gymnázium. Je jediným městem v Královéhradeckém kraji, které se takto vypořádalo s takzvanou optimalizací krajských středních škol. Místní škole totiž hrozilo sloučení s trutnovským gymnáziem a postupný zánik. „Tímto krokem došlo ke zklidnění situace a i pro rodiče je to větší jistota. My už konečně můžeme více učit než se stále zabývat existenčními problémy,“ vysvětluje ředitelka Městského gymnázia a střední odborné školy Úpice Irena Dobiasová.   

Městskou pokladnu přijde provoz gymnázia a střední odborné školy ročně na dva miliony korun. Peněz ale v Úpici podle starosty litovat nebudou. „Myslíme si, že je to dobrá investice už tím, že se zachová určitá úroveň města,“ vysvětluje rozhodnutí úpické radnice starosta Jaroslav Hůlek.   

Na středních školách v Královéhradeckém kraji je v prvních ročnících asi šest tisíc volných míst. Ředitelka úpického gymnázia se ale nezájmu studentů neobává. „Díky zklidnění situace a stabilizování školy už máme plný počet žáků v oboru veřejně-správní činnost v prvním ročníku,“ informuje Irena Dobiasová.   

Proti rušení svého gymnázia nedávno přímo v budově hejtmanství protestovali také například studenti z Hořic. Jejich školu se ale zachránit nepodařilo a zůstane jednou z obětí krajských škrtů. Optimalizace se v Královéhradeckém kraji dotkne celkem patnácti škol. Šestnáct tříd v prvních ročnících zůstane od září prázdných.

/*json*/{"map":{"lat":50.512365,"lng":16.015027,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.512365,"lng":16.015027,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/