Chybí peníze na platy záchranářům

Plzeň - Záchranáři stále nemají potvrzeno, že se skutečně dočkají navýšení platů. I když jim byly vyšší platy po odborářské akci Děkujeme, odcházíme přislíbeny, stejně jako nemocničním lékařům, žádná dohoda ani po týdnech vyjednávání uzavřena ještě nebyla. Vedení záchranky v Plzeňském kraji se proto rozhodlo dát svým doktorům peníze navíc z vlastního rozpočtu. V dalších měsících už ale nebude mít kde brát.

Vyšších platů se měli záchranáři, stejně jako ostatní lékaři, dočkat s účinností od 1. března. Pojišťovny ale záchranářům odmítají přidat. Problém je v nově vydané úhradové vyhlášce. Ta s nimi nepočítá. Podstata problému spočívá v tom, že schází text memoranda a navazující nařízení vlády. Chybí i úhradová vyhláška, která má zajistit profinancování platů záchranářů,„ vysvětluje ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík. “Není správné, že lékaři záchranné služby byli z toho memoranda vyjmuti,„ upozorňuje ředitel ZZS Plzeňského kraje Roman Sviták. “My jsme poslali dopis panu ministru Hegerovi a žádáme ho o nápravu. Budeme i nadále pracovat na tom, aby to bylo hrazeno ze zdravotních pojišťoven," dodává krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek. 

Jenže výplatní termín se blíží a vedení záchranné služby chce předejít nejhoršímu. Pokud jejich lékaři nedostanou vyšší plat, budou to vnímat jako diskriminaci. A další protestní akce na sebe nenechá dlouho čekat. „Chceme spravedlnost. To znamená, že se zvýší platy i lékařům záchranné služby, protože si myslíme, že si to zaslouží,“ říká Václav Šimánek.  

Březnovou výplatu zaplatí záchranka z vlastního rozpočtu. A pokud se ani příští měsíc státních peněz nedočkají, bude muset najít rezervy zřizovatel, tedy kraj. „Dodržíme memorandum a navýšíme našim lékařům platy, jako to bylo v nemocnicích,“ slibuje Roman Sviták. „Do konce roku nás to bude stát kolem pěti milionů korun,“ odhaduje manažer vnějších vztahů ZZS Plzeňského kraje Michal Šebek. Zároveň uvádí, že u zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje pracuje celkem padesát šest lékařů.