Karlovarské letištní fiasko přiostřuje politické spory

Karlovy Vary - Spory kolem budoucnosti karlovarského letiště se vyostřily poté, co snaha o zavedení linky Karlovy Vary - Vídeň skončila, alespoň podle krajské opozice, fiaskem. A otazníky prý visí i nad spoji do dalších vyhlášených destinací. Opoziční zastupitelé kritizují krajské i letištní vedení, že prý špatně pracují. Krajští radní ale nesouhlasí, za neúspěch s linkou do Vídně podle nich ředitel letiště nemůže.

Město ani kraj si nenechaly zpracovat pořádný rozbor, z vysněné první linky na západ zbyly jen sliby, myslí si zastupitel krajské opozice Jan Horník. „Z korespondence s Rakušany vyplývá v podstatě, že ani nebyli pořádně osloveni a nebylo s nimi jednáno. Já se domnívám, že jako krajští zastupitelé jsme byli klamáni,“ tvrdí Horník.

Zahájit provoz na trase mezi Vídní a Karlovými Vary odmítla podle ředitele letiště Václava Černého po propočtech sama rakouská letecká společnost. Obvinění považuje za lichá. „Konkrétně třeba v tom, že Austrian Airlines o tom nic nevěděly, není pravda,“ reaguje na Horníkova slova ředitel letiště. Ztráty za linku v prvních měsících provozu jsou podle Černého obrovské. Milionové dotace proto přislíbil kraj i město. „Když se nepovedla Vídeň letos, věřme tomu, a budeme na tom pracovat, že se buď povede v příští sezoně, nebo v mezidobí jiná západoevropská destinace,“ popsal představu karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) trvá na tom, že ředitel letiště pracuje dobře, a dostane proto odměny. Za neúspěch s linkou do Vídně podle něj ředitel nemůže. „Rozhodně to nestojí na tom, že jeden člověk, ať už jde o ředitele nebo náměstka, řekne 'lusk' a bude linka tam a tam,“ prohlásil Navrátil. Opoziční zastupitel a senátor přesto žádá nezávislý posudek, který by objasnil případná pochybení managementu letiště. Podle Václava Černého detailní zprávu o rozvoji a dalších možnostech karlovarského letiště dostanou zastupitelé na podzim.

Letiště v Karlových Varech
Letiště v Karlových Varech