Konzervatoristé pomáhají zrakově postiženým dětem

Dvůr Králové nad Labem – Nečekat na peníze z městské pokladny, ale přispět vlastními silami se rozhodli studenti třetího ročníku pražské konzervatoře společně s herečkou Veronikou Žilkovou. Uspořádali dvě divadelní představení ve Dvoře Králové nad Labem a výtěžek věnovali na opravu tamní Léčebny zrakových vad. K léčbě jsou zde přijímány děti z celé republiky a během jednoho roku se v léčebně odléčí více než 200 dětí.

Děti sobě, řekli si herci pražské konzervatoře a pozvali nejmenší diváky na dvě benefiční představení na motivy Erbenových pohádek. Výtěžek věnovali Léčebně zrakových vad ve Dvoře Králové. „Je tak výborná a jediná v České republice. Je mi hrozně líto, že personál je na tak vysoké úrovni, ale to zázemí naopak na tak nízké úrovni. Myslím, že je to hanba města,“ prohlásila herečka Veronika Žilková. Léčebna, kterou ročně projde na 200 pacientů s vadami zraku, jako je tupozrakost nebo šilhání, městu patří. Kraj ji má v pronájmu. „Vevnitř už máme léčebnu docela v pořádku, ale ten kabát by ještě potřeboval trošičku opravit. Nebo bychom potřebovali novou omítku,“ uvedla vrchní sestra léčebny Jana Štěpánová. Starostka Dvora Králové Edita Vaňková (ČSSD) však konstatuje: „Město v současnosti na obnovu fasádního pláště finance nemá.“ K tomu Jana Štěpánová dodala: „Tak jsme si mysleli, že bychom třeba na jednu stěnu získali finance touto cestou, svépomocí.“

Částka 50 tisíc korun, kterou kraj ročně zaplatí za nájem, nestačí ani na ty nejnutnější opravy. Proto se Veronika Žilková snaží vyburcovat veřejnost a se studenty pomoci. I jako matka pacientky. „Oslovila jsem 60 podnikatelů v tomto kraji od optiků po elektrárnu a nikdo nepřispěl ani korunu. Takže zatím ve sbírce máme akorát prvních 20 tisíc, které jsme dali my, rodiče,“ posteskla si Veronika Žilková. Na dvě představení přišlo přes 500 dětí, další peníze do sbírky tedy přibyly.

Přáním organizátorů benefice je shromáždit alespoň půl milionu korun na základní opravu fasády.

/*json*/{"map":{"lat":50.431389,"lng":15.814714,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.431389,"lng":15.814714,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Herci pražské konzervatoře pozvali nejmenší diváky na dvě benefiční představení na motivy Erbenových pohádek. Výtěžek věnovali Léčebně zrakových vad ve Dvoře Králové.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24