Ilegální skládku zeminy nedonutily odstranit ani miliónové pokuty

Lahovičky - Obří skládka zeminy v záplavové oblasti v pražských Lahovičkách dál ohrožuje obyvatele této pražské čtvrti. Měla zmizet do konce června, už teď je ale jisté, že společnost, která sem odpad navážela několik měsíců, nařízení úřadů nesplní. Za poslední rok dostala pokuty ve výši několika milionů korun, ani jednu nezaplatila. Úředníci přiznávají, že boj s firmou se jim nedaří vyhrát.

Nákladní auta plná zeminy začala do Lahoviček ve velkém proudit loni v zimě. Firma neměla přitom žádná povolení a od začátku dostávala pokutu za pokutou - od statisíců do dvou milionů. Žádnou z nich Agentura City logistika nezaplatila. Do 30. 6. má přitom skládka zmizet, ani to ale společnost nesplní. 

Pokud rozsáhlá skládka nezmizí, úřady nejspíš nic nezmůžou, jen udělit další sankci. „Můžeme dát pouze stotisícovou pokutu za to, když tuto povinnost nesplní,“ potvrzuje Lenka Hübnerová, vedoucí vodoprávního úřadu Městské části Praha-Radotín. 

Obří skládka zeminy by přitom v případě povodní ohrozila místní obyvatele. Jen kousek je totiž soutok Berounky a Vltavy. Kdyby se řeky vylily ze svých břehů, masa výkopové zeminy by průběh případných povodní ještě zhoršila. 

Zkušenosti s podobnou haldou obyvatelé Lahoviček a Velké Chuchle mají z roku 2002. Tehdy se kvůli ní zvedla povodňová vlna o šest metrů. Po dvou letech nechal hromadu zeminy pražský magistrát za miliony korun odvést. Zda se podobně zachová i teď, není jasné. „Musíme počkat, jak se teď zachová ta agentura,“ říká tisková mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.