V Jičíně uvidíte, co se dá vytvořit z použitých součástek

Jičín - Udělej si sám. Tak se jmenuje výstava kutilských výtvorů ze sedmdesátých a osmdesátých let 20. století v muzeu v Jičíně. Návštěvníci uvidí, kolik úsilí museli lidé vynaložit, když si chtěli opatřit dnes zcela běžné věci. Zájemci tak mohou obdivovat motorové pily, elektrické kytary, sekačky na trávu, ale i zahradní traktůrky z nepojízdných aut.

V dobách, kdy jste k nákupu obyčejné pračky potřebovali protekci a pro domeček pro panenky museli cestovat až do východního Německa, se lidé naučili improvizovat a vystačit si s tím, co bylo právě po ruce. K vidění je také podomácku vyrobené kolo nebo dokonce elektrické kytary.

V jičínském muzeu připravovali tuhle výstavu skoro rok. Exponáty zapůjčili sami tvůrci. „Bylo nejdříve těžké přesvědčit veřejnost, že o ty výrobky opravdu máme zájem, protože kutilové jsou většinou plaší a nechtějí se chlubit,“ uvedla tisková mluvčí muzea Alena Anna Kyselo. Všechny exponáty na výstavě byly funkční a svým tvůrcům dobře sloužily desítky let. Návštěvníci si je v Jičíně budou moci prohlédnout až do 18. září.

Z výstavy o kutilství
Z výstavy o kutilství