Písečtí se bouří proti výstavbě komunitního centra

Písek - Písecká radnice představila projekt nového Centra sociálních služeb. Postavit ho chce v okrajové části sídliště Portyč. Mělo by sloužit hlavně nepřizpůsobivé mládeži. Místním se ovšem nezamlouvá. Obávají se, že se v blízkosti centra zhorší kvalita bydlení. Město teď čeká na názor veřejnosti, o stavbě centra posléze rozhodnou zastupitelé.

Únorové představení záměru vybudovat komunitní a nízkoprahové centrum pro nepřizpůsobivé bylo bouřlivé. Část obyvatel dala jasně najevo, že s centrem nesouhlasí. „Existovala pochybnost, jak se promítne výstavba centra do cen bytů v dané oblasti. To jsme nechali studií zhodnotit - negativně se nepromítne,“ řekl Ondřej Veselý, starosta Písku.

Radní rozhodli, že své obyvatele požádají o názor. Vypracovali podrobnou studii s rozpočtem a vytvořili dotazník. Mezi otázkami je zhodnocení situace na sídlišti, podmínky, za kterých by souhlasili s výstavbou centra, nebo jak by mohlo centrum zlepšit život na sídlišti. „Výstavba centra by byla pro město jen přínosná,“ míní Roman Slivka, koordinátor pro romské záležitosti v Jihočeském kraji.

Centrum má nahradit nefunkční vodárnu

Na sídlišti žije podle radních devadesát nepřizpůsobivých rodin. Centrum má vyrůst na místě nefunkční vodárny. Demolice a stavba vyjdou na 23 milionů korun. „Dotace by měla být ve stoprocentní výši. Budeme poskytovateli dotace předkládat faktury, oni nám je budou průběžně proplácet,“ podotkl Petr Jelínek z odboru rozvoje, investic a majetku v Písku.

Výsledky ankety dostanou na podzim zastupitelé. Ti posléze rozhodnou, jestli město vůbec o dotaci požádá.