Výstava hraček v Semilech láká děti na staré lokomotivy

Semily - Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech opět připravily pro malé návštěvníky prázdninový výlet do kouzelného světa hraček. Výstava Kdo si hraje, nezlobí, letos s příznačným podtitulem Plnou parou, představuje svět malinkých strojů a modelů s parním pohonem. K vidění jich je více než stovka a většina z nich také funguje, řekla dnes ředitelka semilského muzea Iveta Mečířová. Semily dříve patřily k centru výrobců hraček a výstavy v tamním muzeu se tradici už několik let snaží připomenout.

Začalo se hračkami z plechu. Následovaly hračky dřevěné a po nich plastové. „Když jsme semilská témata vyčerpali, měli jsme výstavu o železnici a loni výstavu společenských a deskových her,“ připomněla ředitelka. Letos se podařilo zajistit další zajímavost, hrací parní strojky ze soukromé sbírky, které jsou na výstavě doplněny o ukázky výrobků firmy Merkur a německé společnosti Wilesco. „Tyto dvě firmy nám výstavu obohatily o to, co se vyrábí v současné době,“ dodala ředitelka.

Výstava návštěvníkům představuje průřez výrobou hracích parních strojků od roku 1880. Mohou vidět především předválečné a meziválečné parní stroje německé provenience, ale i hračky z jiných evropských států, včetně bývalého Československa, a také z USA. Nechybí ani historické katalogy, ceníky a fotografie. Výrobky firem Merkur a Wilesco je na výstavě možné i koupit.

V závěru týdne by měl do Semil z Muzea techniky v nedalekém Loukově dorazit i skutečný parní stroj. „Chceme jej mít vystavený na dvorku muzea,“ dodala ředitelka. Výstavu modelů a malých parních strojků je možné navštívit až do 4. září. V červenci a v srpnu navíc bude muzeum otevřené denně včetně pondělí od 09:00 do 17:00.