V Krkonoších vrtulníky likvidují dozvuky orkánu Kyrill

Hradec Králové - Správa Krkonošského národního parku začala v těžko přístupných částech hor těžit dřevo s pomocí vrtulníku. Turisti tam proto musejí počítat s uzavírkami některých cest. Jde o likvidaci stromů zasažených kůrovcem. Je to pozůstatek větrné kalamity, kterou tam v roce 2007 způsobil orkán Kyrill.

Nad Krkonošemi se v těchto dnech vznáší vrtulník se zavěšenými kmeny stromů. Lidé ho mohou vidět ve třech lokalitách: v Obřím a ve Lvím dole a na Růžové hoře. „Použití vrtulníku v těchto lokalitách je jediným řešením, jak velice rychle z obtížně dostupných míst dostat napadené dřevo. Zatím nehovoříme o kůrovcové kalamitě, ale kůrovec se letos dost přemnožil,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Pod trasami vrtulníku se nesmějí kvůli bezpečnosti pohybovat žádní lidé, na přístupových cestách na to upozorňují cedule. Omezený vstup je například na frekventované cestě Obřím dolem od kapličky ke Slezskému domu. Správa národního parku chce pomocí vrtulníku vytěžit téměř devět set kubíků dřeva. „Létám ve výšce zhruba sto padesáti metrů, ten závěs je dlouhý asi třicet metrů a stromy měří dvacet až třicet metrů,“ říká pilot vrtulníku Zdeněk Heuschneider. „Létání v horách má svá specifika. Především termika v těchto výškách znepříjemňuje létání. Další nepříjemností je i vítr, který dokáže srazit vrtulník z letové výšky,“ upozorňuje pracovník vrtulníkové letecké společnosti Tomáš Kozák.

Těžba pomocí vrtulníku potrvá do pátého července. Kůrovcem napadené stromy se ale budou likvidovat i po tomto datu. Správci národního parku odhadují, že jich bude až třicet tisíc kubíků.