Spory v pardubické nemocnici na čas zažehnány

Pardubice - V pardubické nemocnici nastal klid zbraní. Spory zřizovatele, tedy kraje a soukromých firem, které na místě působí, by měly alespoň na čas ustat. Hejtmanství, které se chtělo soukromníků zbavit, prozatím kapitulovalo. Nechalo si totiž udělat analýzu, jež ukázala, že v tuto chvíli nemá jinou možnost, než s nimi spolupracovat.

Z nepřátel se stávají spojenci. Firmy Artur Koblitz, Agel a Multiscan v pardubické nemocnici zůstanou. Krajský úřad přitom usiloval tři roky o to, aby největší zdravotnické zařízení v kraji opustily. „V současné chvíli není pardubická nemocnice v kondici, aby mohla stoprocentně převzít veškeré medicínské činnosti,“ řekla Markéta Tauberová, radní Pardubického kraje zodpovědná za zdravotnictví.

Na spory dopláceli i pacienti. Došly totiž tak daleko, že před časem zablokovaly otevření nového lůžkového oddělení onkologie. Kraj zároveň pro zadluženou nemocnici nakupoval za desítky milionů korun diagnostické přístroje, které tam už soukromé firmy provozovaly.

Příměří mezi soukromými subjekty a Pardubickým krajem je ovšem pouze dočasné. „Cílem zůstává do budoucna převzít veškerou péči,“ podotkla Tauberová. To se ale v nejbližších letech zřejmě nestane. Dočasné příměří by měla stvrdit společná snaha soukromých subjektů a kraje o získání evropských dotací na vybavení kardiocentra.