Mariánský sloup v Novém Hrádku zatím cennosti nevydal

Nový Hrádek (Náchodsko) - Neúspěchem dnes skončil pokus restaurátorů objevit v Mariánském sloupu na náměstí v Novém Hrádku cennosti, které do něj uložili lidé při jeho stavbě v roce 1747. Podle objeveného archivního záznamu by ve sloupu měly být uloženy ostatky svaté Fortunáty, požehnaný škapulíř, vosková pečeť a také zrno svaté Johany.

„Zklamání to rozhodně není, ta chvíle tajemna, zda se schránku podaří objevit, za to určitě stála,“ řekl starosta obce Zdeněk Drašnar. Restaurátor Jindřich Roubíček, který sloup opravuje, objevil po očištění památky obdélníkovou zaspárovanou desku: „To nás vedlo k tomu, že by za tím mohly být tyto věci ukryté, proto jsme se pokusili tu věc otevřít.“ Po uvolnění spár se podařilo vyjmout vrchní desku, pod kterou byla vrstva tmelu. Potom se však objevil pouze kámen, ve kterém se nepodařilo objevit žádnou dutinu.

Podle Roubíčka v archivních materiálech není přesně uvedené, kde jsou cennosti ukryté. „Kdyby to bylo určené, tak by to hledání bylo jednodušší. Pokud to tam je, tak to může být uložené mezi jednotlivými spoji, například mezi sochou a hlavicí sloupu. Rozhodně se nevzdáváme, třeba se nám podaří ještě něco objevit,“ řekl Roubíček. Je podle něj ale také možné, že už schránku někdo otevřel během předchozích rekonstrukcí.

Mariánský sloup na náměstí v Novém Hrádku postavili lidé v roce 1747, jeho dominantou je socha Panny Marie, kterou vytvořil neznámý autor. Nový Hrádek získal na restaurování sloupu dotaci z evropských fondů, práce by měly skončit během letošního léta.