Rekonstrukce Císařských lázní ohrožena, město nechce bourat pavilon

Karlovy Vary - Spory kolem rekonstrukce Císařských lázní se vyhrocují. Před dvěma lety dalo město souhlas s demolicí památkově chráněného rašelinového pavilonu, nyní ho bourat nechce. Změna může ale vážně ohrozit rekonstrukci památky plánovanou na letošní podzim.

Stamilionovou rekonstrukci budovy Císařských lázní má zaplatit kraj. Už nyní vydal za projekt, v kterém se s demolicí rašelinového pavilonu počítá, 46 milionů. Přepracování projektu teď potrvá nejméně rok a bude stát další finance navíc. O evropské dotace musí kraj požádat nejpozději do září, teď mu ale dochází čas. Pokud to nestihne, peníze nedostane. „Zachováme pavilon a je velká pravděpodobnost, že nebudeme schopni zrealizovat vůbec nic z tohoto projektu,“ uvedl Jakub Pánik z rady Regionálního operačního programu Severozápad. Podle slov karlovarského hejtmana Josefa Novotného nechce kraj postupovat proti vůli města.

Pavilon, který byl původně spojen s budovou Císařských lázní, je nyní značně zdevastovaný. Podle projektu ho má nahradit nová budova technického zázemí pro lázeňský objekt. Poté co karlovarský magistrát odsouhlasil jeho demolici, dal krajský úřad podnět na ministerstvo kultury na sejmutí památkové ochrany. Město ale náhle změnilo názor. V rozhodnutí ho podpořilo i nezávislé sdružení Pražské fórum. „Nelíbí se nám, že by se měl bourat evropský unikát,“ řekla mluvčí fóra Alena Rybníčková.

„Chceme jen zachovat budovu pavilonu. Jinak nebráníme ničemu. Nechceme, aby se tu míchalo bahno a ve vozíčkách posílalo do Císařských lázní. Tak naivní zase nejsme,“ řekl náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák. Dodal, že nevěří tomu, že by změna projekt výrazně komplikovala. O problému budou zástupci kraje s městskými politiky znovu jednat. Hejtman ale tvrdí, že podzimní start rekonstrukce je ohrožený.