Nedostatek vody má zachránit sporná vyhláška

Velké Přílepy - Lidem ve Velkých Přílepech u Prahy zakazuje nová místní vyhláška používat vodu z obecního vodovodu k zalévání zahrad nebo do bazénů. Zastupitelé tak reagovali na obrovský nárůst její spotřeby v letních měsících, kdy dokonce už několikrát nastal úplný výpadek a v části obce netekla voda vůbec. Mnozí obyvatelé se ale cítí neprávem omezováni a žádají zrušení normy. 

Helena Smolíková bydlí s rodinou ve Velkých Přílepech už tři roky, problémy s vodou řeší neustále. V létě neteče i několik hodin, není možné se koupat ani vařit. Kapacita vodojemu nestačí, síť je přetížená, protože do obce se stěhuje stále víc lidí. „Ze strany obce pořád slyšíme jenom sliby, že to bude do dvou, do tří let vyřešené, ale neděje se pořád nic,“ stěžuje si Smolíková.

„Druhou příčinou je nekontrolovatelný rozmach automatických závlah, které dokáží vysát ten vodojem a lidé pak nemají vodu pro běžné potřeby,“ dodává místostarosta Velkých Přílep Petr Morysek. Právě tomu chce vedení obce zabránit, proto zakázalo vyhláškou od prvního července až do konce listopadu zalévat zahrady a napouštět bazény.

Dodržování vyhlášky kontroluje obecní policie, pokud někdo zákaz poruší, jde o přestupek, za který hrozí pokuta až 30 tisíc korun. „Mně to přijde jako alibistické řešení, které rozhodně celou tu záležitost nevyřeší. Omezuje jenom občany naší obce, už se netýká dalších přilehlých obcí,“ zlobí se Smolíková.

Petr Morysek: „My jsme vyzývali občany, když nastávaly ty krize, aby přestali zalévat, aby omezovali tu spotřebu, ta reakce byla nulová. Takže toto je bráno jako poněkud tvrdší výzva s možností sankcí.“


Spornou vyhlášku už zkoumá ministerstvo vnitra, které by do měsíce mělo rozhodnout, jestli může dál platit. Vodní krizi by mohla vyřešit stavba nového přivaděče za 10 milionů korun. Studie je hotová, ještě je zapotřebí dohoda s okolními obcemi. Ta se ale zatím nedaří.