Ombudsman řeší spor s karlovarským festivalem o lázních Kyselka

Praha - Mezi památkáři, karlovarským filmovým festivalem a úřadem ombudsmana se rozhořel spor o dokument, který poukazuje na devastaci památek v okolí Karlových Varů. Snímek Petra Lněničky Umírající Mattoniho lázně Kyselka se nedostal do programu festivalu. Právě to se nelíbí Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky a zmiňovanému úřadu ombudsmana.

„Po roce 2010 jsem převzala šetření celého případu po panu doktoru Motejlovi. Už ten žádal všechny instituce, aby se zasadily o záchranu tohoto kulturního dědictví. Právě karlovarský festival představoval možnost, jak oslovit i laickou veřejnost,“ objasnila kauzu zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Strop v lázních Kyselka
Strop v lázních Kyselka
Více fotek
  • Strop v lázních Kyselka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2710/270948.jpg
  • Stav lázní Kyselka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2710/270946.jpg

„Vzhledem k tomu, že žádost o zařazení zmiňovaného dokumentu do programu festivalu přišla až na konci května, napsali jsme paní doktorce Seitlové dopis. V tom jsme vysvětlovali, že především vzhledem k rozsahu dokumentu, ho nemůžeme do žádné sekce zařadit. Dopis jsme odeslali a považovali toto vysvětlení za dostatečné,“ oponovala mluvčí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Uljana Donátová. Dodala, že si nemyslí, že karlovarský festival je platformou pro zveřejňování takto zaměřených snímků.

Seitlová tvrdí, že oslovili veškeré instituce v Karlových Varech i v Kyselce, snažili se využít všech možností k záchraně lázní. „Ty jsou opravdu v dezolátním stavu, přes nejrůznější přísliby opravy se nikdy nic nestalo. Co se týká zařazení snímku do festivalu v Karlových Varech, to byla pouze naše prosba. To, že odmítli, bylo jejich rozhodnutí. Myslela jsem si, že právě tato podpora by přispěla k řešení problému,“ dodala.