Zbyněk Ilek zve do Chebu za kulturou

Cheb – V Karlovarském kraji žije celá řada zajímavých osobností. Jednou z nich je muž, který vymyslel a organizuje množství akcí nadregionálního významu. Zbyněk Ilek, původním povoláním učitel, dnes ředitel tamní Galerie G4, fotograf a významná osobnost kulturního života, žije v Chebu. I díky jeho každoročním fotografickým worshopům KontAKTfoto nebo víceoborovému festivalu Chebské dvorky je toto západočeské město známé i za hranicemi republiky.

Právě v těchto dnech je možné prohlédnout si v Křížové chodbě Františkánského kostela v Chebu průřez tvorbou fotografa Zbyňka Ilka. Originální jsou třeba stylizace, doplněné plátkovým zlatem. „Snažím se, aby digitální fotografie nebyla pouze digitální fotografií, ale aby tou manipulací dostala trochu jiný význam,“ uvedl fotograf a ředitel Galerie G4 Zbyněk Ilek. Od roku 1985 se z fotografa postupně stala významná osobnost chebského a později nadregionálního významu. Ilek prosazuje a také vlastníma rukama přeměňuje zanedbaný podchod historického domu v Kamenné ulici v Chebu na galerii fotografie. Osobně tady své výstavy uváděli například Jan Saudek, Milan Knížák i Tono Stano. Galerie je také jednou velkou tvůrčí dílnou a školou. Pořádala již 16. ročníků workshopů pro mladé fotografy KontAKTfoto. „Nastartoval nesmírně zajímavý proces, kdy tady došlo ke zrození celé řady dalších osobností fotografie. Dnes již můžeme hovořit o několika generacích,“ vysvětlila Božena Vachudová z Galerie Karlovy Vary.

Z Galerie G4 vychází množství zajímavých nápadů, Ilka inspiruje především prostředí města. Před lety tak například vymyslel a začal organizovat multioborový festival Chebské dvorky, letos se konal již devátý ročník. Každoročně, vždy v červnu, se do Chebu sjíždějí na několik dní výtvarníci, fotografové, performeři, alternativní divadla, zpěváci i hudební skupiny. Je to takové poznávání turisticky méně známých, ale o to malebnějších míst historického města. „Každý rok máme účastníky z Německa, Ruska, Itálie, Francie, Slovenska. Největší část účinkujících je samozřejmě z Čech,“ dodal Zbyněk Ilek. „Cheb bez Zbyňka Ilka by nebyl tím Chebem, jak ho známe. Každých 14 dní vernisáže v jeho galerii, událost roku Chebské dvorky – to jsou všechno akce, za kterými stojí Zbyněk Ilek,“ navázal místostarosta Chebu Tomáš Linda (ODS) a sochař Jiří Černý doplnil: „Žijeme tady všichni spolu a chodíme po těch dvorcích. Důležité je to, že jeho to napadlo.“

Zbyněk Ilek před devíti lety vymyslel a začal organizovat multioborový festival Chebské dvorky.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Letos došel naplnění další Ilkův nápad, osadit v nikách, neboli výklencích starých domů sochy a plastiky, které z nich časem zmizely. Osmnáct nových děl tady postupně instalovali takoví umělci, jako například Jaroslav Róna, Jindra Viková, Pavel Drda anebo manželé Svobodovi.

/*json*/{"map":{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/