Vila LIL v Mariánských Lázních půjde do soutěže

Mariánské Lázně (Karlovarský kraj) – Památkově chráněná vila LIL v Mariánských Lázních je na prodej. Rozhodli tak radní, město chce nyní svůj historický majetek nabídnout v soutěži. Proti prodeji domu, který dříve město získalo darem, je však opozice. Dům by podle jejích zástupců měl zůstat městu. Že politici zvolili nevhodnou dobu, na to upozorňují i realitní makléři, kteří také jednoznačně doporučují výběrové řízení obálkovou metodou.

Vilu, která stojí v jednom z lázeňských parků, nechal Maxmilian Halbmayer postavit v roce 1901 pro svého otce, starostu města. O dva roky později ji město získalo darem. „Významná je zejména tím, že v roce 1904 hostila císaře Františka Josefa I.,“ uvedl ředitel Městského muzea Mariánské Lázně Jaromír Bartoš. V devadesátých letech dům radnice pronajímala, bylo tu kasino a restaurace. Poslední tři roky je ale vila prázdná a postupně chátrá, zastupitelé proto rozhodli o jejím prodeji. Vila původně měla jít do dražby, nakonec na ni radnice vypíše soutěž. „Obálková metoda je prostě metoda ověřená, jistá. Minimální cena zůstala 29 milionů, což je výše posledního odhadu,“ prohlásil místostarosta města Petr Horký (ČSSD). Na další desítky milionů korun se odhadují nutné opravy, podle odborníků tak bude zájem minimální. „Obávám se, že si město Mariánské Lázně zvolilo tu nejhorší možnou dobu, těžko se bude hledat investor. Zejména na takovýhle, byť nádherný, ale památkově chráněný objekt,“ zdůraznil realitní analytik Ivan Žikeš z Karlových Varů.

Proti prodeji jsou i někteří opoziční zastupitelé. Tvrdí, že vilu by mělo opravit město. „Mělo by si ponechat nějaké reprezentativní prostory. Předpokládám, že dotace by se daly sehnat,“ podotkl radní Marek Lambert (nez.). Místostarosta Horký však namítá: „Doba masivních dotací je už bohužel za námi. Prodej objektu v současné době vidím jako jediné řešení pro jeho záchranu.“

Město si chce navíc na zprostředkování prodeje vily najmout soukromou firmu, výběrové řízení by se mělo uskutečnit na podzim.

/*json*/{"map":{"lat":49.964728,"lng":12.701233,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.964728,"lng":12.701233,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/