Středočeským prostitutkám Rozkoš bez rizika pomáhá

Církvice (Kutnohorsko) – Ženám, které nabízejí sexuální služby, pomáhají sociální pracovnice z organizace Rozkoš bez rizika. Pravidelně jezdí do terénu a ve speciálně vybavené sanitce dokážou provést základní gynekologické vyšetření i testy na různé pohlavní choroby. Letos však Středočeský kraj na preventivní program neposkytl dotace, organizace tak musela v regionu výrazně omezit své služby.

Klientky si služby organizace chválí, přímý kontakt je pro ně příjemnější a více osobní než návštěva doktora v nemocnici. „Více se uvolním, nejsem v takovém napětí jako u lékaře, když jdu na klasické vyšetření,“ tvrdí jedna ze sexuálních pracovnic jménem Marcela. Vyšetření doporučuje i všem svým kolegyním.

Jana Poláková, Rozkoš bez rizika:

„Práce v sexbyznysu je riziková, ženy totiž nemají dostatečné informace. Prevence se vždy vyplatí víc než případná léčba.“


Zatímco v některých krajích vyjíždějí týmy do terénu každý týden, ve středních Čechách jen jednou měsíčně. Na víc výjezdů chybí organizaci peníze, oproti loňsku proto počet vyšetřených žen klesl ze 154 na pouhých 61. Krajský úřad letos na provádění preventivních zákroků nepřispěl ani korunou.

Potřeba prevence je přitom více než zřejmá. „V poslední době u klientek zaznamenáváme nárůst syfilis. Ve Středočeském kraji to byly dva záchyty a v Praze jsme měli kolem 20 záchytů,“ uvedla Jana Poláková z Rozkoše bez rizika. Kromě nemoci syfilis se sociální pracovnice ve větším množství setkávají ještě s kapavkou, HIV prý tolik běžné není.