Arpida vyhlásila sbírku, potřebuje 2 miliony

České Budějovice - Centrum Arpida bojuje s nedostatkem peněz. Jedno z největších zařízení svého druhu v Česku, které se stará o desítky postižených dětí, proto vyhlásilo veřejnou sbírku. Chybí asi dva miliony korun na výtah pro vozíčkáře i na vlastní provoz centra do konce tohoto roku.

Arpida se stará o 130 fyzicky či mentálně postižených dětí a mladých lidí, má vlastní školu a chráněné byty. Hospodaří se zhruba třicetimilionovým rozpočtem. Státní příspěvek je podle ředitele stále nižší, proto nyní zařízení muselo začít šetřit. A první na řade byli zaměstnanci. Ředitel jim snížil platy. „Snížili nám platy o pět procent,“ potvrdila jedna z terapeutek Kateřina Čížková.

Kraj už Arpidě přispěl, budějovický magistrát také hledá způsob, jak centru pomoci. „Případnou žádostí centra o finanční výpomoc se město bude zabývat,“ přislíbil primátor Juraj Thoma. Jednou z posledních možností, jak potřebné peníze sehnat, je právě veřejná sbírka. Ta je časově neomezená.

Na volání o pomoc jako první začali reagovat podnikatelé. Jedna ze společností zaplatila rekonstrukci mateřinky pro nejmenší klienty. „Sponzor s půl milionem korun se objevil naprosto nečekaně,“ řekl ředitel centra Arpida Jiří Jankovský. Stavební firma už začala s opravami. Peníze ale stále chybí na výtah, který by dopravil vozíčkáře do učeben. Zástupci Arpidy doufají, že do konce roku by dva miliony mohli získat.