Pražská zoo odchovala afrického čápa zejozoba

Praha - Přes velké nesnáze včetně nutnosti výživy sondou a podávání antibiotik se chovatelům pražské zoo podařilo odchovat afrického příbuzného čápů zejozoba. Mláděti je měsíc a začalo prospívat. „Po ptačím parku v severním Německu Walsrode, kde zejozoby odchovali uměle, a Kolíně nad Rýnem, kde před rokem odchovali mládě přirozeným způsobem, jsme třetí zoo, kde se odchov tohoto druhu podařil,“ prohlásila mluvčí zoologické zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

Mladý pár zejozobů, kteří v přírodě obývají mokřady subsaharské Afriky, pořídila zoo loni z parku Walsrode, aby nahradila starý pár, který pochází ještě z dovozu z přírody v roce 1996. V polovině června se vylíhla dokonce tři mláďata, ale jedno se z hnízda ztratilo a druhé přestalo prospívat a uhynulo ve stáří šesti dnů.

Poslední mládě začali chovatelé dvakrát denně kontrolovat na hnízdě. Přikrmovali ho sondou, odebrali vzorky trusu a provedli výtěry na vyšetření. Protože museli nasadit antibiotika a mládě stále příliš neprospívalo, chovatelé nakonec ptáče odebrali z hnízda a začali ho krmit uměle. „V současnosti je mláděti přesně měsíc, má ukončenou léčbu a nyní již výrazně prospívá. Odchov tohoto druhu v Evropě je velice vzácný,“ uvedla Ptačinská.

Mládě zatím žere kousky potkanů a kuřat a ještě bude podle mluvčí chvíli trvat, než bude aktivně vytahovat hlemýždě z ulit tak, jak to dělají dospělí zejozobové.

Zejozobové patří do čeledi čápovitých. V přírodě se živí žábami, měkkýši a rybami. Hnízdí v koloniích, poměrně malé hnízdo stavějí na stromech. Neobvyklé stravě se přizpůsobili tvarem velkého zobáku s mezerou mezi čelistmi. Slouží jim jako louskáček na otvírání lastur mlžů a vybírání ulit.