Sbor Zvoneček přivezl světový titul, chystá se do Rudolfina

Střelské Hoštice (Strakonicko) – Do areálu školy ve Střelských Hošticích na Strakonicku přijeli členové Sborového studia Zvoneček, kteří přivezli čerstvé diplomy z tzv. sborového mistrovství světa. Členové a členky sboru si přivezli hned tři zlatá pásma. Získali je ve Štýrském Hradci před dvěma týdny, už se ale připravují na další významnou událost – před koncem roku vystoupí sbor v Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Sál uprostřed komplexu má ideální akustiku. Uvnitř je sucho a teplo, hlasivky tolik netrpí. Sboristé v něm tráví denně několik hodin. Vedle zkoušení je ale součástí programu i vylepšování fyzické kondice formou výletů či her. „Nemohou zpívat celý den. Musí mít oddych,“ upozornil manažer sboru Jan Vančura.

Ve sboru je sedm chlapců a 51 dívek. Některé z nich mezi Zvonečky působí více než deset let a mohly sledovat postupný růst souboru. „Nejdřív nás bylo asi jedenáct,“ podotkla sboristka Eva Grabmüllerová.

Účast na prvním Sborovém mistrovství světa ve Štýrském Hradci patří mezi vrcholy patnáctileté existence sboru, Zvoneček vedený Jarmilou Novenkovou získal sám i prostřednictvím „dceřiného“ komorního sboru Abbelimento tři zlatá ocenění včetně mistrovského titulu v kategorii mladých ženských sborů. „Byly jsme nadšené, takový úspěch se nám nikdy nepovedl,“ poznamenala členka sboru Naďa Buchtová.

Rakouská soutěž byla úspěšná i pro další čtyři česká tělesa. Jablonecký sbor Iuventus gaude Tomáše Pospíšila dokonce získal titul mistrů světa v kategorii duchovní hudby.

Sborové studio Zvoneček se teď připravuje na podzimní koncerty. Většina z nich bude v Praze, včetně závěrečného vystoupení v Rudolfinu.