Aktivisté a správa Šumavy se přou i o silnici

Nová Pec – Proti rozšíření silnice mezi Novou Pecí a Zvonkovou na Lipensku protestují ekologové i nevládní organizace. Vyzvali ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby stavbu nepovolilo, v místě totiž žijí chránění živočichové a plány jsou příliš rozsáhlé. Správci šumavského parku už přitom úpravu cesty povolili. Starostům ani kraji se případné zablokování projektu příliš nezamlouvá.

Rozšíření silnice, která původně sloužila terénním vozům pohraniční stráže, považují aktivisté za zbytečnost. V některých místech její šířka nepřesáhne dva a půl metru, každou zimu ji přitom brázdí stovky aut. Podle slov protestujících by stačilo pouze vytvořit ostrůvky, kde by se vozidla mohla vyhnout. „Mohla by se tam zavést kyvadlová doprava. Byl by to úplně úžasný kompromis člověka vůči zachované přírodě,“ míní Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkovska.

Proti se ale staví starostové i policisté, ekology navrhovaná opatření považují za neúčinná. Starosta Horní Plané Jiří Hůlka shledává rozšíření silnice za „bezpodmínečně nutný zásah“, dopravní policie v Prachaticích trvá na tom, že cesta je nebezpečná. Odpůrcům projektu se navíc nelíbí, že provoz bude rušit živočichy.  Podle Dagmar Kjučukové může při rozšíření a modernizaci cesty na čtyři metry dojít k poškození biotopu.

Správci parku ale soudí, že rozšíření silnice nebude mít zásadní vliv na životní prostředí, a s úpravou souhlasí. „Na správě už není žádné stanovisko, které by bylo proti rozšíření této existující silnice,“ konstatoval ředitel ředitel Správy NP Šumava Jan Stráský.

Stavební úpravu úzké cesty podporují i zástupci kraje. Pokud by ji ale aktivisté nakonec zablokovali, přichází v úvahu druhý projekt – výstavba nové lanovky. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) ji považuje za „v podstatě nejekologičtější způsob dopravy“. Zatím není jasné, zda protesty ekologů budou úspěšné a projekt zastaví. Podle dopravců je pravděpodobné, že se letos stavět nezačne a auta opět pojedou po úzké cestě.