Ostrovské gymnázium má nejasnosti v účetnictví

Ostrov – Další střední škola v Karlovarském kraji má nesrovnalosti v účetnictví. Kontrola našla nesrovnalosti v řádech statisíců korun v hospodaření ostrovského gymnázia. Úředníci už případ předali policii. Zástupci kraje chtějí na základě nových zjištění zpřísnit systém kontrol. Inspektoři našli vážná pochybení také v chebské integrované střední škole a v uměleckých školách v Karlových Varech, Žluticích a Bečově. Nejasnosti v účetnictví šplhají do statisíců.

Krajský radní pro školství Vratislav Emler informoval, že nesrovnalosti jsou v hospodaření s fakturami, s hotovostí a s vyúčtováním některých faktur v provozu školy. Vyjádření ředitele ostrovského gymnázia se České televizi získat nepodařilo. Podle mluvčí Krajského úřadu Karlovy Vary Jany Pavlíkové čerpá ředitel v současné době řádnou dovolenou a k případu se vyjádří po ukončení vyšetřování.

Případů je mnoho. Krajští radní proto zpřísní systém kontrol. Ty budou častější. Účetní by měli být lépe školeni a přes počítačovou síť bude kraj důsledněji hlídat jejich práci. Školy, které špatně hospodařily s dotacemi, budou muset peníze vrátit. Vedení kraje mluví o personálních změnách. Nejméně ve třech případech měly školy vykazovat tzv. černé duše. Ředitelé odmítají, že by peníze chtěl někdo ukrást.

Jestli některý ze zaměstnanců škol porušil zákon, zatím není jasné. „Případem se zabývají policisté z hospodářské kriminálky,“ říká mluvčí Policie Karlovy Vary Pavel Valenta. Policisté budou muset ještě vyslechnout řadu svědků. Kriminalisté nepředpokládají, že by případ uzavřeli dřív než po letních prázdninách.