Péče o umírající je náročná - zdravotníkům pomůžou psychologové

Paseka - Unikátní vzdělávací projekt pro zdravotníky připravují olomoučtí psychologové. Projekt Utěšuji, pomáhám, podporuji… Každý den! má pomoci sestrám, ošetřovatelům a sanitářům, kteří pracují s těžce nemocnými a umírajícími pacienty a denně čelí desítkám stresových situací. Projekt je naučí lépe komunikovat s nemocnými i s jejich příbuznými. V současné době psychologové stále pracují na tvorbě pěti nových vzdělávacích programů a připravují se na jejich ověření. To by měla v září podstoupit třicítka zdravotníků.

Pavlína Vojáčková pracuje v Odborném léčebném ústavu Paseka. Už třináct let tady pomáhá lidem, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Tvrdí, že ani za tu dobu se ještě nenaučila být úplně nad věcí a životní příběh každého pacienta se na ní vždycky znovu podepíše. „Ty osudy pacientů se mě pořád dotýkají, potřebuji potom hodně relaxovat, abych vždycky měla novou sílu a trpělivost k těm lidem tady,“ říká.

Léčebný ústav Paseka
Léčebný ústav Paseka

Podle psychologů jsou zdravotníci v nelékařských profesích z hlediska působení stresu jednou z nejrizikovějších skupin. Ti, kteří pracují s těžce nemocnými a umírajícími pacienty, navíc musí umět komunikovat nejen s nimi, ale i s jejich rodinami. „Je to profesní skupina, která je velmi ohrožená stresem a syndromem pracovního vyhoření,“ potvrdila psycholožka Edita Bosáková.

Až dosud tito lidé sice podstupovali psychologická školení, komplexně se jim ale nikdo nevěnoval. Projekt Utěšuji, pomáhám, podporuji… Každý den! tak bude průlomový. Kromě paseckého se do projektu zapojil také ústav v Moravském Berouně a šternberská charita.

„My jsme se snažili, aby vznikly programy, které budou interaktivní, budou poskytovat praktické rady, praktickou pomoc zdravotníkům,“ prozradila psycholožka Edita Bosáková. „Tyto tréninky jim pomohou zvládnout a zlepšit tu běžnou práci,“ myslí si i ředitelka Odborného léčebného ústavu Paseka Zdenka Polzerová.